Restrukturyzacja Grupy PKP SA przynosi efekty

W ub. roku kilka spółek z grupy PKP SA zanotowało rekordowe wyniki finansowe. Jest to skutek realizowanej przez nie od 2012 roku restrukturyzacji organizacyjnej, pracowniczej, ale także rozszerzenia oferty produktów, usług i technologii - mówi Jakub Karnowski, prezes zarządu PKP SA.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Restrukturyzacja Grupy PKP SA przynosi efekty

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

7 maj 2014 10:33


PKP Energetyka uzyskała w 2013 roku 3,69 mld zł przychodów ze sprzedaży, czyli o ponad 14 proc. więcej niż rok wcześniej oraz zysk netto w wysokości 90 mln zł, aż o 37 proc. wyższy niż w 2012 roku. Do tego wzrostu przyczynił się m.in. rekordowy w historii spółki wolumen sprzedaży energii elektrycznej - 6,6 TWh.

Swoje rekordy ustanowiła także PKP Informatyka, która w ub.r. uzyskała ponad 13 mln zysku netto, prawie trzykrotnie więcej od poprzednio najlepszego wyniku. Efektem przeprowadzonej restrukturyzacji jest też znacząca poprawa rentowności kapitałów spółki, do 20,5 proc. (ROE).

Bardzo dobre wyniki uzyskała także PKP LHS. W 2013 roku po szerokim torze łącznie przewieziono o 11,3 proc. więcej niż przewidywano w planach rocznych. Przychody wygenerowane w tym okresie wyniosły 410,6 mln zł, co stanowi wzrost o 11 proc. w stosunku do założeń i o 1,5 proc. w porównaniu do 2012 r.

- Niestety, pogorszył się wyniki finansowy PKP Intercity, ale według naszych analiz będzie to ostatni tak zły rok - podkreśla prezes PKP SA.

Ponadto zmniejsza się łączne zadłużenie PKP SA. Wynosiło ono w końcu pierwszego kwartału br. 3,3 mld zł. W maju zapada termin spłaty 945 mln zł, co zmniejszy dług.

- Środki na tę płatność pochodzą z udanych prywatyzacji w ub.r. PKP Cargo i Polskich Kolei Linowych, z których uzyskaliśmy 1,6 mld zł, tj. więcej, niż łącznie przez poprzednie 10 lat z prywatyzacji. Fundusz Kolejowy nie będzie już dłużej źródłem pokrywania starego długu PKP SA - dodaje prezes Karnowski.

Przypomina on, że w pierwszym półroczu 2015 roku planowana jest prywatyzacja następnych spółek z grupy, tj.: PKP Energetyka, PKP Informatyka i TK Telekom. Natomiast o losach PKP SKM (Trójmiasto) i ewentualnej komunalizacji tej spółki zadecydują politycy i Sejm.

Cały artykuł czytaj tu 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.