PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Resort pracy zachęca przedsiębiorców do wsparcia z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zachęca do skorzystania ze wsparcia w ramach ekonomii społecznej. Jak wylicza, w tym roku m.in. na kursy, szkolenia i uprawnienia zawodowe wydano już ponad 700 tys. zł.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 20 sie 2019 10:07
Resort pracy zachęca przedsiębiorców do wsparcia z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
Łącznie na wsparcie ekonomii społecznej z KFS wydano w 2019 r. już ponad 700 tys. zł. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA

Jak przypomina resort pracy, kształcenie ustawiczne pracowników zatrudnionych w podmiotach ekonomii społecznej traktowane jest jako priorytet realizowany z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

- Jest to instrument związany z podnoszeniem kompetencji pracowników i pracodawców. Środki finansowe mogą być przeznaczone m.in. na kursy i studia podyplomowe, egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających kwalifikacje lub uprawnienia zawodowe - wyjaśniają przedstawiciele resortu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodają, ze wsparcia finansowego mogą korzystać przedsiębiorstwa społeczne. W jego ramach mogą uzyskać wsparcie na podnoszenie kwalifikacji pracowników zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Podnosić swoje kwalifikacje, dzięki wsparciu z KFS, mogą pracownicy Zakładów Aktywności Zawodowej.

Przedsiębiorcy zatrudniający do 10 pracowników nie muszą wnosić wkładu własnego (w pozostałych przypadkach wkład własny to 20 proc. kosztów), a maksymalna wysokość środków na jednego pracownika, którą można uzyskać z KFS to 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Z KFS można uzyskać nawet 13,5 tys. zł.

Łącznie na wsparcie ekonomii społecznej z KFS wydano w 2019 r. już ponad 700 tys. zł. Najwięcej w województwach kujawsko-pomorskim – 151,4 tys. zł, lubelskim – 128,3 tys. zł, małopolskim – 75,9 tys. zł i wielkopolskim – 71,1 tys. zł. Resort zachęca, by zainteresowani pytali w urzędach pracy o dostępność tych funduszy.

Warto przypomnieć, że z ostatnich danych GUS wynika, że w Polsce systematycznie rośnie liczba Zakładów Aktywności Zawodowej. Jak podaje GUS, na koniec 2017 na terenie kraju działało 109 tego typu placówek. Ich liczba w porównaniu z 2016 wzrosła o 6 jednostek. Zaś w odniesieniu do 2012 roku aż o 40. To placówki, w których wsparcie zawodowe mają otrzymywać osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, ewentualnie osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Na koniec 2017 r. we wszystkich zakładach aktywności zawodowej zatrudnionych było łącznie około 6 tys. osób (o 0,3 tys. więcej niż rok wcześniej). Z czego aż 4,5 tys. to pracownicy ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (75,1 proc. wszystkich zatrudnionych, więcj o 6,1 proc. niż w 2016 roku). Przeciętnie w jednym ZAZ zatrudniano w 2017 r. 41 pracowników z tej grupy. W większości były to osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności (60,9 proc).

 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort pracy zachęca przedsiębiorców do wsparcia z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA