PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Resort pracy wspiera przedsiębiorczość. 4,4 tys. firm wzięło pożyczki

 • Justyna Koc
  jk
 • 24 wrz 2019 10:34

Blisko 4,4 tys. firm z pożyczkami na łączną kwotę 282 mln zł - to dotychczasowe efekty programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie”.

Resort pracy wspiera przedsiębiorczość. 4,4 tys. firm wzięło pożyczki
W ramach programu można skorzystać z niskooprocentowanej, 7- letniej pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Program „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie” pomaga osobom młodym i bezrobotnym, ale nie tylko.
 • To także wsparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych i osób powracających z zagranicy.
 • Jak podaje resort pracy, aż 80 proc. wszystkich pożyczkobiorców, którzy skorzystali w 2018 r. z programu przy zakładaniu firmy byli wcześniej zarejestrowani jako bezrobotni.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podsumowało program "Pierwszy biznes - wsparcie w starcie", w ramach którego młode osoby mogą dostać pożyczki na korzystnych warunkach. Do tej pory prawie 4,4 tys. firm wzięło pożyczki na łączną kwotę 282 mln zł.

Cel programu od lat jest ten sam – efektywna walka z bezrobociem i wspieranie przedsiębiorczości. Środki finansowe dla programu „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie” pochodzą z Funduszu Pracy. W formie pożyczek pieniądze trafiają do osób, które planują podjąć działalność gospodarczą, albo są już właścicielami firm i potrzebują finansowego wsparcia przy utworzeniu nowych stanowisk pracy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pożyczka na uruchomienie własnej firmy

W ramach programu można skorzystać z niskooprocentowanej, 7- letniej pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej. Oprocentowanie jest niskie i wynosi 0,44 proc. w skali roku (0,25 stopy redyskonta weksli), z roczną karencją w spłacie kapitału. Co ważne, od udzielonej pożyczki nie pobiera się opłat i prowizji.

Przyszli przedsiębiorcy mogą liczyć obecnie na pożyczkę w wysokości do 96 784,80 zł, co stanowi 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia (za drugi kwartał 2019 r.). To oznacza, że limit pożyczki zmienia się w ciągu roku.

Od początku trwania Programu z tej formy wsparcia mogło cieszyć się 4287 osób, które otrzymały pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej na łączną kwotę 279,67 mln zł.

Wsparcie dla określonej grupy osób

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Resort pracy wspiera przedsiębiorczość. 4,4 tys. firm wzięło pożyczki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • K.Olczak 2019-11-06 08:26:03

  Gdy przedsiębiorca inwestuje w swoją firmę, powinien pomyśleć o dobrym oprogramowaniu crm i erp. Np. na Firmao nie trzeba brać pożyczki, bo opłaty są w niskich miesięcznych ratach za korzystanie z licencji. Przestajesz korzystać -przestajesz płacić.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA