We wtorek (24 lipca) podczas posiedzenia Rady do spraw Ratownictwa, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców i turystów podsumowały półmetek wakacyjnego wypoczynku. W ciągu pierwszego miesiąca laby, policja wykonała prawie 5,5 tys. kontroli autobusów. GOPR interweniował w górach 206 razy w czerwcu i 229 razy w lipcu. TOPR przeprowadził tylko w ostatnim miesiącu 105 akcji.
- Autor:KDS
- •24 lip 2018 22:11

- Podczas spotkania przedstawiciele m.in. Państwowej Straży Pożarnej, Policji, organizacji harcerskich, a także WOPR, GOPR i TOPR, podsumowali pierwszy miesiąc wakacji w kontekście bezpieczeństwa na drogach, nad wodą, w górach i na obozach harcerskich.
- - Od początku wakacji nasze służby odwiedziły ok. tysiąc obozów harcerskich. Policja dokonała prawie 5,5 tys. kontroli autokarów przewożących młodzież na wypoczynek. Jest bezpieczniej niż w ubiegłych latach - powiedział w trakcie posiedzenia Rady wiceminister Jarosław Zieliński.
Dla dzieci i młodzieży, a także pozostałych turystów, wakacje to przede wszystkim czas wypoczynku. Jednak dla służb to czas wytężonej pracy. Policjanci dbają m.in. o bezpieczeństwo osób przebywających nad kąpieliskami. Podobnie jak w zeszłym roku, służbę w komisariatach i komórkach wodnych pełni 150 policjantów. Na czas tegorocznych wakacji powołano ponadto 78 „sezonowych komórek”, w których służy 366 policjantów. Niestety apele o rozwagę nad wodą nie zawsze przynoszą skutek – w czasie pierwszego miesiąca wakacji utonęło bowiem 58 osób (o 3 mniej, niż w zeszłym roku).
Aby zapewnić wszystkim bezpieczny dojazd i powrót z miejsc wypoczynku, policjanci kontrolują też stan techniczny autokarów. Dzięki ich pracy tylko w ostatnim miesiącu udało się skontrolować prawie 5,5 tys. tego rodzaju pojazdów. Między innymi to przełożyło się na zmniejszenie liczby wypadków, do których doszło na polskich drogach – przez pierwszy miesiąc wakacji Policja odnotowała 2903 wypadki, a więc o ponad 12 procent mniej, niż w analogicznym okresie 2017 roku. Mniej było także osób zabitych (232, czyli o niemal 12 procent mniej), a także rannych (3574, czyli o prawie 13 procent mniej) w porównaniu z zeszłym rokiem.



KOMENTARZE (1)