PARTNERZY PORTALU

Resort podsumował 2022 rok na rynku pracy

  • Autor: PAP/KDS
  • 28 gru 2022 13:13

Po pandemii rynek pracy w 2022 r. narażony był na turbulencje spowodowane rosyjską agresją na Ukrainę. Wyzwaniem było przygotowanie przepisów, które umożliwiłyby obywatelom Ukrainy podjęcie pracy w Polsce i wprowadzenie rozwiązań, które wpłyną na stabilizację na rynku pracy. To się udało – mówi szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Resort podsumował 2022 rok na rynku pracy
Od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna wzrośnie do 3490 zł, a od 1 lipca 2023 r. - do 3600 zł. (fot. Unsplash/Jason Wong)
REKLAMA
  • Resort wskazuje w komunikacie, że na koniec 2021 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 5,8 proc., a w urzędach pracy zarejestrowanych było ponad 895 tys. osób.
  • Z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że po niespełna dwunastu miesiącach - dane GUS obrazują sytuację w listopadzie br. - bez pracy w Polsce jest o 95 tys. mniej osób niż w końcu ubiegłego roku. Stopa bezrobocia rejestrowanego jest na poziomie 5,1 proc.
  • Stabilną sytuację na rynku pracy ilustrują też inne wskaźniki. W trzecim kwartale 2022 r. liczony według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) współczynnik aktywności zawodowej wynosił 57,8 proc, a wskaźnik zatrudnienia - 56,1 proc.

"Pandemia i rosyjska agresja na Ukrainę to okoliczności dotąd niespotykane, z którymi musiał zmierzyć się rynek pracy. Podjęte przez rząd Prawa i Sprawiedliwości działania oraz wysiłek samych przedsiębiorców i pracodawców udowodniły, że polski rynek pracy jest stabilny i odporny na wstrząsy" - mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

MRiPS wskazuje, że wpływ na gospodarkę, wzrost cen czy właśnie na sytuację na rynku pracy w 2022 r. miała przede wszystkim rosyjska agresja na Ukrainę. Kilka milionów obywateli Ukrainy uciekło przed terrorem wojny do Polski - kluczowe było zapewnienie im bezpieczeństwa, ale też stworzenie rozwiązań, które stworzą warunki sprzyjające aktywizacji zawodowej społeczności ukraińskiej.

Uchwalona rządowa specustawa reguluje m.in. kwestie legalnego pobytu obywateli Ukrainy w Polsce oraz wprowadza ułatwienia w dostępie do rynku pracy. Obywatele Ukrainy mogą pracować bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy (pracodawcy mają tylko obowiązek zgłoszenia do powiatowego urzędu pracy podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy). Przepisy zawarte w specustawie pozwalają obywatelom Ukrainy na rejestrację w powiatowym urzędzie pracy. Dzięki temu mogą oni skorzystać z usług i instrumentów rynku pracy w postaci, np. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń, na takich samych zasadach jak Polacy.

Czytaj więcej: 20 znanych menedżerów o przyszłości rynku pracy. W 2023 czeka nas rewolucja

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort podsumował 2022 rok na rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA