×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Reskilling, przebranżowienie. Zamykają biznesy i przechodzą na etat

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 10 mar 2021 10:05

Reskilling, czyli zdobywanie kwalifikacji w nowych rolach zawodowych czy też przebranżowienie, to praktyka, która ma pomóc w zmniejszeniu kosztów rekrutacji, poprzez wykorzystanie potencjału obecnych pracowników. W czasie pandemii staje się coraz popularniejsza.

Reskilling, przebranżowienie. Zamykają biznesy i przechodzą na etat
Na przebranżowienie coraz częściej decydują się pracownicy branż, które pandemia koronawirusa dotknęła najbardziej (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Mija rok odkąd świat stanął na głowie. Marzec 2021 nie zapowiada się lepiej.
 • Przedsiębiorcy obawiają się kolejnej fali pandemii, a co za tym idzie – kolejnych obostrzeń i ograniczeń w prowadzeniu działalności.
 • Zamykają swoje firmy i szukają zatrudnienia w oparciu o umowę. Tylko w 2020 roku działalność zakończyło lub zawiesiło 220 000 polskich firm.

- Do zatrudnienia na etat wracają ci, którzy potrzebują bezpieczeństwa: stałego dochodu i uwolnienia od zamartwiania się, czy ich biznes przetrwa kolejną falę pandemii – tłumaczy Marta Kowalczyk-Rompała, mentorka biznesowa i ekspert HR. - Obecnie małe i średnie przedsiębiorstwa nie mają żadnej pewności, co je czeka, a sytuacja zmienia się z tygodnia na tydzień. I należy zaznaczyć, że na “rynek etatów” wracają naprawdę wszechstronni ludzie, którzy rozumieją biznes - dodaje.

Praca na etacie - gdzie szukać

Według raportu ManpowerGroup jedyny sektor, gdzie przedsiębiorstwa planują redukcję etatów, to restauracje i hotele – czyli najbardziej pokrzywdzone przez lockdowny biznesy. Inne branże utrzymują poziom sprzed pandemii.

- Pozytywna zmiana, jaką obserwujemy w wynikach naszego badania, to również rosnąca przewaga firm, które chcą zwiększać zatrudnienie, nad tymi, które planują redukcje etatów. Mamy też relatywnie niski odsetek przedsiębiorstw, które nie znają swoich planów personalnych na najbliższe trzy miesiące, co może potwierdzać, że wiele polskich organizacji nauczyło się funkcjonować w pandemii, a skala niepewności i dynamiki zmian na rynku jest mniejsza niż wiosną i latem ubiegłego roku - skomentowała dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce Iwona Janas.

Najwyższy wzrost zatrudnienia prognozuje się dla budownictwa (wzrost netto na poziomie +18 proc.), produkcji przemysłowej oraz handlu. Chęć powiększania zespołów wykazały również firmy związane z finansami i usługami dla biznesu.

- W najtrudniejszym, trzecim kwartale 2020 roku, nasi klienci wstrzymali rekrutacje. Teraz? Większość wzmacnia i znacznie powiększa zespoły – komentuje Marta Kowalczyk-Rompała. - To pracownicy są najważniejszym elementem procesu zmiany, który musi przejść organizacja, by wejść w okres regeneracji i, jeśli dobrze pójdzie, fazę dalszego rozwoju – dodaje ekspertka.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Reskilling, przebranżowienie. Zamykają biznesy i przechodzą na etat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Realia 2021-03-10 15:28:13

  Świetnie. Takie słabe firmy nie są potrzebne na rynku.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA