PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Rekompensaty w związku z sytuacją na granicy z Białorusią obejmą więcej firm

Firmy współpracujące z obiektami zamkniętymi albo których przychody zostały znacznie uszczuplone w związku z ograniczeniami wolności i praw na skutek wprowadzenia stanu wyjątkowego, a następnie zakazu przebywania - na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego - mogą składać wnioski do właściwego wojewody o rekompensaty. Ze wsparcia mogą skorzystać takie podmioty jak pralnie, sklepy z pamiątkami, firmy przewozowe, czy zakłady świadczące różnego rodzaju usługi (także spoza branży hotelarskiej, gastronomicznej czy turystycznej).

  • Aneta Kaczmarek
    AKC
  • 16 lut 2022 18:45
Rekompensaty w związku z sytuacją na granicy z Białorusią obejmą więcej firm
(Na rekompensatę mogą liczyć m.in. pralnie fot. pixabay)
REKLAMA

Przypomnijmy, że 2 września 2021 r. został wprowadzony stan wyjątkowy na obszarze części województw podlaskiego i lubelskiego położonych bezpośrednio przy granicy z Białorusią. Ustanowiono również zakres ograniczeń konstytucyjnych praw i wolności, co umotywowano potencjalnym zagrożeniem bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Mając na względzie dotkliwość ograniczeń wobec niektórych rodzajów i sektorów działalności gospodarczej, przyjęto ustawę z dnia 29 września 2021 r. o rekompensacie. W ustawie określono zamknięty katalog podmiotów uprawnionych (hotelarstwo, gastronomia, turystyka i z nimi powiązane) do wsparcia oraz zasady jej obliczania i wypłaty.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Stan wyjątkowy. Rekompensaty powinno dostać więcej branż

Pomimo rekompensat, na ręce Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wpływało jednak wiele wystąpień pochodzących od przedsiębiorców z sektorów nieobjętych pomocą, którzy równie silnie, choć nie zawsze bezpośrednio, ponoszą straty na skutek obowiązujących restrykcji.

"Dzięki interwencji podjętej przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, 18 grudnia 2021 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, która dodaje w ustawie o rekompensacie przepis umożliwiający przyznanie przez wojewodę na udokumentowany wniosek za zgodą ministra właściwego ds. administracji publicznej, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, rekompensaty również innym podmiotom, które wykonują działalność gospodarczą na obszarze objętym zakazem przebywania, gdy okoliczności, a zwłaszcza poziom strat, utracone korzyści lub ciężkie położenie materialne - wskazują, że wymagają tego względy słuszności" - czytamy w komunikacie Rzecznika MŚP.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekompensaty w związku z sytuacją na granicy z Białorusią obejmą więcej firm

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA