×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Recepta na sukces. Prześwietlili kobiety, które dotarły na zawodowy szczyt

Silne wzorce pracujących kobiet, żyłka przedsiębiorczości i wsparcie najbliższych. Później studia, praca za granicą i rozbudowane relacje z otoczeniem. To recepta na sukces kilkudziesięciu kobiet, które zajmują najwyższe stanowiska w polskich firmach.

Recepta na sukces. Prześwietlili kobiety, które dotarły na zawodowy szczyt
Badaczki z Akademii Leona Koźmińskiego postanowiły sprawdzić, jakie czynniki okazały się kluczowe na drodze zawodowej kobiet (fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zespół Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach przy Akademii Leona Koźmińskiego metodą pogłębionych wywiadów z 30 kobietami zajmujących wysokie stanowiska postanowił sprawdzić, jakie czynniki okazały się kluczowe na ich zawodowej drodze.
  • Dorota Dobija i Anna M. Górska, kierowniczki badań podkreślają, że w pierwszym etapie kariery zawodowej kobiety skupiają się na budowaniu kapitału wiążącego, zaniedbując budowę sieci kontaktów.
  • Badania pozwoliły wyróżnić także trzy etapy kariery zawodowej - dzieciństwo, edukacja oraz praca.

Zespół Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach przy Akademii Leona Koźmińskiego, metodą pogłębionych wywiadów z 30 kobietami zajmujących wysokie stanowiska, postanowił sprawdzić, jakie czynniki okazały się kluczowe na ich zawodowej drodze.

Jak pokazały badania prowadzone przez prof. Dorotę Dobiję, dr Annę M. Górską, dr Kaję Prystupę-Rządcę i Zuzannę Staniszewską, jedną z głównych ról odgrywa zdobywany na przełomie całego życia kapitał społeczny.

– W tym kontekście najbardziej interesował nas wpływ kapitału społecznego na osiągnięty w biznesie sukces, czyli to, jak kobiety wykorzystywały swoje relacje społeczne i znajomości na różnych etapach życia i kariery zawodowej – podkreślają ekspertki i dodają, że istnieją dwie główne odmiany kapitału społecznego: wiążący i pomostowy. – Wiążący odnosimy do relacji osobistych oraz rodzinnych. Pomostowy dotyczy budowania relacji z nieznajomymi i jest związany np. z siecią kontaktów pozyskanych na drodze edukacji i pracy.

Dorota Dobija i Anna M. Górska, kierowniczki badań podkreślają, że w pierwszym etapie kariery zawodowej kobiety skupiają się na budowaniu kapitału wiążącego, zaniedbując budowę sieci kontaktów.

- Kapitał wiążący pozwala im na utrzymanie relacji w wewnętrznym gronie. Jednocześnie często zaniedbywany jest przez nie kapitał pomostowy, który jest ważniejszy z punktu widzenia kariery zawodowej. Katalizatorem rozwoju tego kapitału jest zazwyczaj jakieś istotne zdarzenie zewnętrzne jak np. studia MBA czy wyprowadzka za granicę. Wiele z obecnych dyrektorek podkreśla, że ich kariera mogłaby potoczyć się inaczej, gdyby wiedziały, jak ważne jest budowanie kapitału międzyludzkiego poprzez rozwijanie sieci kontaktów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Recepta na sukces. Prześwietlili kobiety, które dotarły na zawodowy szczyt

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA