Raport ZPP: Polaków nie stać na oddawanie państwu 50 proc. pensji

• Polska gospodarka w 2015 roku miała się nieźle, co przełożyło się na niższe niż w 2014 bezrobocie – wynika z raportu „Warunki prowadzenia firm w Polsce”, przygotowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
• Według analityków ZPP, największymi problemami polskiej gospodarki są biurokracja i wysokie koszty pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raport ZPP: Polaków nie stać na oddawanie państwu 50 proc. pensji

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

22 mar 2016 14:52


Według raportu 2015 rok był dla polskiej gospodarki przyzwoity. PKB wzrósł realnie o 3,6 proc. w stosunku do 2014 roku, popyt krajowy wzrósł o 3,4 proc., a stopa inwestycji w gospodarce narodowej wyniosła 20,2 proc.

Zmniejszyło się także bezrobocie rejestrowane. Na koniec grudnia 2015 roku zarejestrowanych bezrobotnych było ok. 1,56 mln osób, co dałó stopę bezrobocia rejestrowanego wynoszącą 9,8 proc. Dla porównania, w grudniu 2014 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 11,4 proc. (1,83 mln zarejestrowanych). Zauważalnie wzrosła też liczba ofert pracy – w grudniu 2015 roku było ich ponad 51 tys., podczas gdy w grudniu 2014 roku doliczono się zaledwie 39,7 tys. ofert pracy.

W końcu trzeciego kwartału 2015 roku liczba wolnych miejsc pracy w podmiotach zatrudniających przynajmniej jedną osobę wyniosła ponad 73 tys., co stanowi wzrost o niemal 22 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. W małych i średnich podmiotach najwięcej wakatów dotyczyło stanowisk robotników przemysłowych i rzemieślników oraz operatorów i monterów maszyn i urządzeń. W dużych podmiotach poszukiwano najczęściej specjalistów.

Duża biurokracja

– To dlaczego jest tak źle, chciałoby się zapytać – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. I dodaje – Oczywiście zauważamy progres i konsekwentne dążenie Polski w kierunku państwa w coraz większym stopniu wolnego gospodarczo, cechującego się przyzwoitym systemem podatkowym i przyjaznego biznesowi. Jednak dostrzegamy także ten ciągle niewykorzystany, olbrzymi potencjał polskiej przedsiębiorczości, pętany biurokratycznymi ograniczeniami, nieprzejrzystym systemem podatkowym i fatalnej jakości prawem.

Podstawowym problemem, z którego wynika mierna jakość polskiego systemu podatkowego jest niska pewność prawa z powodu z jego częstych zmian.

Tylko w 2015 roku Ordynacja podatkowa zmieniła się 11 razy, Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych 27 razy, Ustawa o podatku od osób prawnych 14 razy, Ustawa o podatku akcyzowym 7 razy, a Ustawa o podatku od towarów i usług 6 razy.

– Okazuje się zatem, że absolutnie podstawowe ustawy podatkowe zmieniają się w Polsce średnio co tydzień. Czyli co tydzień polski przedsiębiorca funkcjonuje w innym otoczeniu podatkowym – mówi Jakub Bińkowski, analityk ZPP, autor raportu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.