PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Raport: Kobiety w branży finansowej pną się do góry, ale wolno

Kobiety stanowią 60 proc. pracowników w branży finansowej. Jak pokazują wyniki najnowszego raportu przygotowanego przez Antal, CFA Society Poland oraz Banku BPH „Kobiety w finansach” ich sytuacja zawodowa poprawia się. Panowie przekonani są o ich ważnej roli w rozwoju tego sektora. Mimo to panie nadal zarabiają mniej i jest im trudniej awansować w strukturach firmy.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 22 lip 2019 12:35
Raport: Kobiety w branży finansowej pną się do góry, ale wolno
Sytuacja kobiet na rynku pracy nie jest łatwa. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
  • Jak wynika z danych GUS, sektorze finansowym kobiety stanową ponad 60 proc. zatrudnionych. Rośnie również ich udział na stanowiskach menedżerskich oraz zarządczych.
  • Już po raz drugi eksperci Antal, CFA Society Poland oraz Banku BPH przygotowali raport „Kobiety w Finansach”.
  • Nowością w tej edycji jest to, że autorzy o opinię na temat kobiet w branży finansowej zapytali również mężczyzn.

Sytuacja kobiet na rynku pracy nie jest łatwa. Jak wynika z raportu PwC „Women in Work Index” różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn (tzw. gender pay gap) w 2017 roku w naszym kraju wyniosła 5 proc. Ponadto nie najlepiej wypada również wskaźnik aktywności zawodowej kobiet.
Jak wskazują eksperci z Antal, znajdujemy się w końcówce zestawienia 33 krajów OECD (28. miejsce) z wynikiem 63 proc., gdy średnia dla OECD wynosi zaś 69 proc.. Także w grupie NEET, czyli młodych ludzi, którzy ani się nie uczą ani nie pracują, to kobiety wiodą prym. Jak wynika z danych Eurostatu, w 2018 w Polsce było to aż 23,5 proc. w wieku od 20 do 34 lat oraz 9,6 proc. mężczyzn.

Fakt, że to kobiety są częściej bierne zawodowo i edukacyjnie nie powinien nikogo zaskakiwać. Rozbieżności wynikają z naszego tradycyjnego modelu rodziny, w którym większość związków opiera się na zasadzie, że to kobieta po urodzeniu dziecka zostaje w domu i zajmuje się wychowaniem pociechy, a mężczyzna pracuje. Potwierdza to fakt, że okres rozrodczy kobiet przypada na lata, które zostały ujęte w badaniu - niedawno komentował te dane na łamach PulsHR.pl Andrzej Kubisiak, ekspert rynku pracy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kobiety w świecie finansów

Eksperci Antal przyjrzeli się jak wygląda sytuacja zawodowa kobiet w sektorze finansowym. Te - jak wynika z danych GUS - stanowią w tej branży ponad 60 proc. zatrudnionych. Z raportu dowiemy się, że ocena kobiet na temat ich wpływu na rozwój sektora finansowego utrzymuje się na podobnym poziomie jak w poprzedniej edycji.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport: Kobiety w branży finansowej pną się do góry, ale wolno

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA