PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
  • Nowy Przemysł
  • Tech & Job
  • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Edukacja. Kompetencje przyszłości

Raport Hays Poland: Spadek bezrobocia nie przełożył się na wzrost wynagrodzeń. To fenomen na całym świecie

  • Autor: AT
  • 10 paź 2019 14:24

Mimo że w ostatnich latach globalna gospodarka doświadczyła spadku wskaźnika bezrobocia, to trend ten nie przełożył się na znaczne wzrosty poziomu wynagrodzeń. Stagnacja płac to zjawisko, które zaskakuje ekonomistów i ekspertów rynku pracy.

Raport Hays Poland: Spadek bezrobocia nie przełożył się na wzrost wynagrodzeń. To fenomen na całym świecie
Adobe Stock
REKLAMA
  • Spadające bezrobocie nie przekłada się na dynamiczny wzrost płac we wszystkich specjalizacjach - obserwujemy wręcz fenomen stagnacji płac.
  • Globalny trend niedopasowania kompetencji jest źródłem kolejnych wyzwań dla pracodawców.
  • Wynagrodzenia pracowników niewykwalifikowanych rosną szybciej niż w przypadku wysokiej klasy specjalistów. Presja płacowa w mniejszym stopniu dotyka pracodawców w branżach specjalistycznych.

Mimo że w ostatnich latach globalna gospodarka doświadczyła spadku wskaźnika bezrobocia, to trend ten nie przełożył się na znaczne wzrosty poziomu wynagrodzeń. Stagnacja płac to zjawisko, które zaskakuje ekonomistów i ekspertów rynku pracy. Jak wynika z najnowszego raportu Hays Global Skills Index 2019/20, opracowanego we współpracy z instytutem badawczym Oxford Economics, wyhamowanie wzrostu płac jest fenomenem obserwowanym na całym świecie.

Czytaj też: Wyższa płaca minimalna to wzrost pensji ogółem, ale jest haczyk

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Gdy patrzymy na szczegóły, okazuje się, że o ile sytuacja na rynku pracy oraz wynagrodzenia wysoko wykwalifikowanych pracowników nie uległy znaczącym zmianom, to jednocześnie obserwujemy zjawisko podejmowania przez pracowników zajęcia poniżej kwalifikacji oraz niedopasowania kompetencji w wielu rejonach.

Globalne dylematy

Obok zagadnień poświęconych wynagrodzeniom, tegoroczna publikacja Hays koncentruje się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o sposoby zwiększenia dostępności kompetencji na rynku pracy. Coraz istotniejsze staje się wyrównanie dysproporcji występującej pomiędzy zapotrzebowaniem firm na określone umiejętności, a ich dostępnością wśród zatrudnionych i kandydatów oraz przygotowanie biznesu na intensywny rozwój technologiczny.

Pracownikom wciąż brakuje szkoleń i programów rozwojowych, które przygotują ich na zmiany wynikające z automatyzacji procesów, co pogłębia problem luki kompetencyjnej na całym świecie. Szczególną uwagą pracodawców powinien zostać objęty rozwój tych umiejętności pracowników, które w najmniejszym stopniu zagrożone są outsourcingiem i automatyzacją, np. kreatywność i krytyczne myślenie.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport Hays Poland: Spadek bezrobocia nie przełożył się na wzrost wynagrodzeń. To fenomen na całym świecie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA