Raport EY, CFO, zarządzanie: Nowa rola dyrektorów finansowych

• Rola dyrektorów finansowych (CFO) w organizacjach się zmienia. Coraz częściej odpowiadają oni nie tylko za finanse.
• 63 proc. dyrektorów finansowych z pokolenia Y wie, że musi się nauczyć przywództwa oraz budowania zespołu.
• Taką potrzebę widzi z kolei tylko niecała połowa pokolenia "baby boomers"

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raport EY, CFO, zarządzanie: Nowa rola dyrektorów finansowych

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

4 sie 2016 13:08


Z raportu EY „Czy to Ty definiujesz swoją rolę jako dyrektor finansowy, czy też ona definiuje Ciebie?" wynika, że dyrektorzy finansowi (CFO) coraz częściej odpowiadają nie tylko za finanse. Większość z nich aktywnie uczestniczy w tworzeniu strategii przedsiębiorstwa, nie tylko w zakresie finansowania działalności. Niestety, 52 proc. z nich uważa, że łączenie zaangażowania w strategiczne wyzwania z tradycyjnymi zadaniami CFO jest trudne z uwagi na brak możliwości delegowania dotychczasowych obowiązków.

56 proc. ankietowanych większość swego czasu spędza na upewnianiu się, że organizacja działa w zgodzie z regulacjami. Z kolei 51 proc. badanych skupia się na kwestiach operacyjnych. 47 proc. respondentów przyznaje, że ani oni, ani ich zespół nie mają odpowiednich kwalifikacji, by zająć się strategicznymi priorytetami.

Świat cyfrowy

58 proc. badanych przez EY dyrektorów finansowych przyznaje, że musi zdobyć umiejętności pozwalające zrozumieć nowoczesne technologie i skomplikowane analizy danych. Tej wiedzy potrzebują dyrektorzy finansowi ze wszystkich sektorów gospodarki. Jednak najczęściej, bo aż w 70 proc. taką potrzebę zgłaszają CFO z sektora mediów i rozrywki, 65 proc. z sektora motoryzacyjnego i 58 proc. z sektora IT.

- Historycznie zarządzanie nie było związane z tak dużą ilością danych. Cyfrowy świat daje nam możliwość szybszego zdobywania informacji, a tym samym lepszego ich wykorzystywania do podejmowania decyzji. Jestem przekonana, że informacje wynikające z posiadanych danych będą w przyszłości odgrywały znaczącą rolę w szybszym podejmowaniu decyzji związanych ze strategią, ryzykiem, czy też kwestiami operacyjnymi – mówi Agnieszka Bryl, dyrektor w dziale doradztwa biznesowego EY.

Analiza danych

Dyrektorzy finansowi zdają sobie sprawę, że w przyszłości niezbędnym elementem ich pracy będzie dostarczanie danych oraz ich zaawansowana analiza. Bez tego podejmowanie zarządczych decyzji nie będzie możliwe - przyznaje 58 proc. z nich.

W ciągu ostatnich pięciu lat połowa CFO spędziła więcej czasu na dostarczaniu zarządowi zaawansowanych analiz danych, co wiązało się z koniecznymi inwestycjami w ludzi oraz technologie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.