Raport EY: Analiza Big Data to przyszłość walki z korupcją

Według specjalistów ds. zwalczania korupcji i nadużyć, zaawansowane metody analizy Big Data przyczyniają się do ograniczenia ryzyka korupcji i nadużyć gospodarczych w instytucjach i firmach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Raport EY: Analiza Big Data to przyszłość walki z korupcją

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

16 maj 2014 10:13


- Zaawansowana analiza danych pozwala wykrywać sprawców przestępstw i nadużyć, które już zostały popełnione, jak również skuteczniej identyfikować osoby, które mogą się ich dopuścić i miejsca, w których mogą się wydarzyć. Technologia opisywana dotychczas w książkach science-fiction stopniowo staje się faktem - mówi Mariusz Witalis, partner kierujący Działem Zarządzania Ryzykiem Nadużyć, EY. 

Czytaj też: Na tropie korporacyjnego oszusta. Jak go złapać i się z nim rozprawić?

72 proc. respondentów ankietowanych przez firmę doradczą EY w ramach badania Global Forensic Data Analytics Survey 2014 twierdzi, że zaawansowane metody analizy Big Data przyczyniają się do ograniczenia ryzyka korupcji i nadużyć gospodarczych w instytucjach i firmach. Niestety w tej samej grupie ankietowanych tylko 7 proc. przyznało, że zna technologie pozwalające na analizę Big Data, a zaledwie 2 proc. przyznało się do korzystania z tych technologii.

Firma doradcza EY po raz pierwszy przeprowadziła badanie dotyczące wykorzystania analizy danych finansowych w wykrywaniu oraz zapobieganiu nadużyciom gospodarczym. Wzięło w nim udział prawie 500 specjalistów ds. zwalczania korupcji i nadużyć z 11 krajów.

Big Data to duże zbiory, szybko zmieniających się, rozmaitych danych, których analiza wymaga korzystania ze specjalistycznych programów.

- Problem Big Data wymaga efektywnych kosztowo oraz innowacyjnych metod analitycznych i które mogą być wykorzystywane do lepszego zrozumienia organizacji, jej celów biznesowych oraz do podejmowania strategicznych decyzji - mówi Tomasz Dyrda, dyrektor w Dziale Zarządzania Ryzykiem Nadużyć EY.

Nowe regulacje to coraz więcej danych do analizy

87 proc. badanych przez EY uważa, że zwiększające się wymogi regulacyjne są powodem do analizowania Big Data. 50 proc. respondentów przyznaje, że analizuje dane właśnie z powodów związanych z nowymi regulacjami. Według IBM 90 proc. danych na świecie zostało zgromadzonych w ciągu ostatnich 2 lat, ale organizacje analizują zaledwie ich niewielką część. Najczęściej - co wynika z badania EY - są to zbiory zawierające najwyżej 10 000 danych. Tylko 7 proc. organizacji analizuje więcej niż 10 milionów danych.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.