- Autor: MIW
- •10 sty 2018 12:16
Prawie jedna piąta pracowników biurowych sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Europie jest świadoma nielegalnych lub nieetycznych praktyk w swoim aktualnym miejscu zatrudnienia. Jednocześnie prawie trzy czwarte z nich nie miałoby skrupułów, aby zgłosić taki proceder, a część z nich już to kiedyś zrobiła. Takie dane przynosi badanie przeprowadzone na zlecenie BSA, organizacji reprezentującej branżę producentów oprogramowania.

• W przeprowadzonym na zlecenie BSA badaniu udział wzięło ponad 12 tys. pracowników biurowych sektora MSP z Polski, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Francji i Niemiec.
• Spośród tych, którzy przyznali się do bycia świadomym nielegalnych lub nieetycznych praktyk w swoim aktualnym miejscu zatrudnienia (a stanowili oni 15 proc. ogółu) najliczniejszą grupę stanowią pracownicy w Polsce (22 proc.).
• Aż 12 proc. pracowników biurowych w Europie podejrzewa firmę, w której pracuje o korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania.
Prawie trzy czwarte ankietowanych (74 proc.) nie miałoby skrupułów, aby zgłosić nielegalną lub nieetyczną praktykę biznesową w swoim miejscu pracy, a część z nich już to kiedyś zrobiła. Najmniej oporów mają pracownicy w Wielkiej Brytanii – tam 82 proc. zatrudnionych już kiedyś dokonała takiego zgłoszenia lub ma taki zamiar. W skali całej Europy do takiego kroku przyznaje się 12 proc. pracowników, natomiast w Polsce 9 proc., co oznacza, że sama świadomość nielegalnych lub nieetycznych praktyk biznesowych nie przekłada się u nas na konkretne działania.
- Biorąc po uwagę, że aż 74 proc. pracowników biurowych w Europie nie zawahałoby się zgłosić przypadku nieetycznego lub nielegalnego działania we własnym miejscu pracy, zarówno małe, jak i średnie firmy powinny zadbać o tę sferę swojej działalności i tym samym chronić i nie narażać swojego biznesu na szkody reputacyjne i finansowe – komentuje Sarah Coombes, dyrektor zarządzający ds. zgodności licencyjnej i egzekwowania przepisów w BSA na region EMEA.
Pracownicy polskich firm, zapytani o powody zgłaszania nielegalnych lub nieetycznych praktyk biznesowych najczęściej wskazywali na moralny (54 proc.) i profesjonalny (38 proc.) obowiązek. Jedna piąta (22 proc.) wskazała nagrodę finansową. Te same powody wymienili przedstawiciele innych europejskich rynków (odpowiednio 45 proc., 42 proc. i 14 proc.).


KOMENTARZE (1)