×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Raport BSA: pracownicy MSP zgłaszają nieetyczne lub nielegalne działania biznesowe

  • Autor: MIW
  • 10 sty 2018 12:16

Prawie jedna piąta pracowników biurowych sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Europie jest świadoma nielegalnych lub nieetycznych praktyk w swoim aktualnym miejscu zatrudnienia. Jednocześnie prawie trzy czwarte z nich nie miałoby skrupułów, aby zgłosić taki proceder, a część z nich już to kiedyś zrobiła. Takie dane przynosi badanie przeprowadzone na zlecenie BSA, organizacji reprezentującej branżę producentów oprogramowania.

Raport BSA: pracownicy MSP zgłaszają nieetyczne lub nielegalne działania biznesowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W przeprowadzonym na zlecenie BSA badaniu udział wzięło ponad 12 tys. pracowników biurowych sektora MSP z Polski, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Francji i Niemiec.

• Spośród tych, którzy przyznali się do bycia świadomym nielegalnych lub nieetycznych praktyk w swoim aktualnym miejscu zatrudnienia (a stanowili oni 15 proc. ogółu) najliczniejszą grupę stanowią pracownicy w Polsce (22 proc.).

• Aż 12 proc. pracowników biurowych w Europie podejrzewa firmę, w której pracuje o korzystanie z nielicencjonowanego oprogramowania.

Prawie trzy czwarte ankietowanych (74 proc.) nie miałoby skrupułów, aby zgłosić nielegalną lub nieetyczną praktykę biznesową w swoim miejscu pracy, a część z nich już to kiedyś zrobiła. Najmniej oporów mają pracownicy w Wielkiej Brytanii – tam 82 proc. zatrudnionych już kiedyś dokonała takiego zgłoszenia lub ma taki zamiar. W skali całej Europy do takiego kroku przyznaje się 12 proc. pracowników, natomiast w Polsce 9 proc., co oznacza, że sama świadomość nielegalnych lub nieetycznych praktyk biznesowych nie przekłada się u nas na konkretne działania.

- Biorąc po uwagę, że aż 74 proc. pracowników biurowych w Europie nie zawahałoby się zgłosić przypadku nieetycznego lub nielegalnego działania we własnym miejscu pracy, zarówno małe, jak i średnie firmy powinny zadbać o tę sferę swojej działalności i tym samym chronić i nie narażać swojego biznesu na szkody reputacyjne i finansowe – komentuje Sarah Coombes, dyrektor zarządzający ds. zgodności licencyjnej i egzekwowania przepisów w BSA na region EMEA.

Pracownicy polskich firm, zapytani o powody zgłaszania nielegalnych lub nieetycznych praktyk biznesowych najczęściej wskazywali na moralny (54 proc.) i profesjonalny (38 proc.) obowiązek. Jedna piąta (22 proc.) wskazała nagrodę finansową. Te same powody wymienili przedstawiciele innych europejskich rynków (odpowiednio 45 proc., 42 proc. i 14 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Raport BSA: pracownicy MSP zgłaszają nieetyczne lub nielegalne działania biznesowe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2018-01-10 21:09:32

    Znów BSA bawi się w straszonko i półprawdy. Ale widać, że cieniutko przędą, kiedyś straty wyliczali w grube miliardy, a teraz jakieś drobne miliony z całej Europy ledwo wyskrobują...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA