PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Raport: 1/3 pracowników polskich firm nie pracuje efektywnie

  • Autor: PAP/JS
  • 12 maj 2017 12:18

60 proc. pracowników polskich firm czuje zmęczenie tuż po przebudzeniu, ponad połowa w ciągu dnia odczuwa znużenie i senność, a 1/3 przyznaje, że nie pracuje w efektywnie – takie wyniki przynosi pierwszy raport „Praca, moc, energia w polskich firmach”.

Raport: 1/3 pracowników polskich firm nie pracuje efektywnie
Znaczna większość zatrudnionych przyznaje, że nie uprawia żadnego sportu, a co trzeci pracownik spożywa w ciągu tygodnia dania wysoko przetworzone typu "fast food". Fot. shutterstock
REKLAMA

• Jak podają autorzy raportu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że istnieje ścisła zależność między odżywianiem a produktywnością pracowników.

• Aktywność fizyczna jest kluczowa dla efektywności pracy, a z badania wynika, że tylko 1/3 pracowników, pomimo bardzo silnego już trendu regularnych ćwiczeń i korzystania z fitness klubów, ćwiczy regularnie minimum trzy razy w tygodniu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Znaczna większość zatrudnionych przyznaje, że nie uprawia żadnego sportu, a co trzeci pracownik spożywa w ciągu tygodnia dania wysoko przetworzone typu "fast food".

Badanie przeprowadzono na próbie 1149 respondentów - menadżerów i szeregowych pracowników w dużych polskich firmach, a jego celem była diagnoza sposobu zarządzania energią i potencjałem własnym pracowników. Pierwsza część raportu skupia się na obszarze fizycznym: śnie i odpoczywaniu, ruch i odżywianiu.

"Badaliśmy kondycję polskich pracowników oraz ich styl pracy, jednym słowem robiliśmy audyt energetyczny pracowników dużych polskich firm. Aspekt fizyczny, który też badaliśmy, sprawdzając jak funkcjonujemy w obszarze snu i odpoczynku, odżywiania i ruchu, daje dużo do myślenia" - powiedziała autorka raportu, psycholog Małgorzata Czernecka z Human Power.

Jej zdaniem okazuje się, że w świecie rosnących oczekiwań, sposób, w jaki pracuje większość z nas, staje się coraz mniej efektywny i sprzeczny z naszą biologią.

Badanie pokazało, że ponad połowa pracowników w ciągu dnia odczuwa znużenie i senność, 60 proc. czuje zmęczenie tuż po przebudzeniu, a 1/3 śpi mniej niż 6 godzin na dobę. "To późniejsze zmęczenie wynika właśnie z niedospania, ponieważ 6 godzin snu jest niewystarczające dla większości dorosłych" - oceniła.

Przeprowadzający badania przyjrzeli się także temu, co pracownicy robią w ciągu dnia. Okazało się, że aż 75 proc. badanych menadżerów pracuje dłużej niż 8 godzin dziennie i jest to dla nich regułą. Natomiast ok. 45 proc. z nich wskazuje, że oprócz tego, że pracują po godzinach, to jeszcze zabierają pracę do domu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Raport: 1/3 pracowników polskich firm nie pracuje efektywnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2017-05-14 18:06:53

    O tak, najważniejsze jest picie odpowiedniej ilości wody. Nie nieodpowiednie, nieefektywne procedury. Nie praca po godzinach, w stresie, w warunkach mobbingu, za wynagrodzenie nieadekwatne do wykonywanej pracy.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA