Ranking szczęścia w pracy: Polska daleko za liderami

• Dania, Norwegia, Kostaryka, Austria oraz Niemcy – tam pracownicy są najszczęśliwsi.
• Najgorzej ocenianym pod względem satysfakcji z pracy krajem jest Japonia.
• Polskę sklasyfikowano poza pierwszą dwudziestką.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ranking szczęścia w pracy: Polska daleko za liderami

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

12 lip 2016 9:41


Słońce, piękne plaże, doskonały klimat – jeśli pracować, to tylko w Kostaryce. Z badań przeprowadzonych przez firmę Universum na grupie ponad 250 tys. osób wynika, że to właśnie w tym kraju satysfakcja z pracy jest najwyższa. W skali od 1 do 10, ankietowani przyznali Kostaryce blisko 7,5 pkt. Dzięki temu to państwo wyprzedziło w rankingu kraje Europy Zachodniej: Danię, Austrię czy Niemcy.

Czytaj też: Future Processing ma menedżera ds. szczęścia pracowników

Najgorzej ocenianym pod względem satysfakcji z pracy krajem jest Japonia, którą oceniono zaledwie na nieco ponad 4,5 punkta. Biorąc pod uwagę tamtejszy kult pracy, ten słaby wynik nie dziwi. Kraj Kwitnącej Wiśni zebrał niższe noty niż Algieria, Maroko, Nigeria a nawet Chiny, które nie mają przecież najlepszej opinii na rynku pracy.

Pieniądze to nie wszystko

Słynąca z opowieści o idealnym miejscu pracy Australia zajęła w rankingu dopiero 20. miejsce. Teoretycznie nie najgorzej, ale lepszym miejscem do pracy, jak się okazuje, jest Rosja z notą bliską 6,5 pkt.

Rozczarowująca dla marzących o karierze w bogatych krajach arabskich może być pozycja Kataru, Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Satysfakcję pracowników oceniono w tych państwach na mniej niż 6 punktów w dziesięciostopniowej skali

- Pieniądze, atmosfera, fajny szef to nie wszystko. Ważne jest także wykorzystanie własnego potencjału i dopasowanie do stanowiska – komentuje Anna Owoc z firmy BPSC.

Zdaniem przedstawicielki BPSC, stopień zadowolenia jest tak naprawdę barometrem efektywności przedsiębiorstwa.

- Jeśli wiemy po co pracujemy i czujemy, że robimy to dobrze, to jesteśmy zadowoleni, a to w konsekwencji przekłada się na naszą efektywność. Nie zmuszajmy naszych pracowników do wyścigu szczurów, skoro chcą pozostać świetnymi specjalistami. Posłuchajmy ich. Być może praca zdalna w Tajlandii w domku na drzewie sprawi, iż nasz pracownik będzie usatysfakcjonowany, co oznacza, że również efektywny. Takiego podejścia jednak musimy się jeszcze nauczyć – zarówno pracownicy, jak i pracodawcy – radzi Anna Owoc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Seba 2016-07-19 11:52:27

łee Szkoda że tak nisko jesteśmy :( Jakby każdy robił to co lubi to by było inaczej. Ja np skończyłem Finanse i zatrudniłem się w Stefczyku i uważam, że pracuje się bardzo fajnie. Troche trzeba się wykazać, ale pieniadze są spoko