×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rafał Bochenek: Stanowisko ws. zakazu handlu w niedzielę - w przyszły czwartek na Komitecie Stałym

  • Autor: PAP/JS
  • 6 mar 2017 17:00

• Stanowisko rządu w sprawie projektu zakazu handlu w niedzielę zostanie przedstawione na Komitecie Stałym Rady Ministrów najpóźniej w przyszły czwartek - zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek.
• Dodał, że "zręb stanowiska jest już gotowy".

Rafał Bochenek: Stanowisko ws. zakazu handlu w niedzielę - w przyszły czwartek na Komitecie Stałym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Rzecznik rządu Beaty Szydło podczas briefingu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów był pytany o stanowisko gabinetu w sprawie obywatelskiego projektu zakazującego handlu w niedzielę.

Jak zapowiedział, stanowisko rządu zostanie przedstawione "do 2-3 tygodni maksymalnie, na posiedzeniu Rady Ministrów".

"Ono już wstępnie zostało właściwie przygotowane przez resort rodziny" - dodał.

Według Bochenka, znajdą się w nim zastrzeżenia dotyczące m.in. sankcji za naruszanie zakazu handlu. "Nie zgadzamy się na to, aby karać kogokolwiek, kto będzie ten zakaz naruszał, więzieniem" - zaznaczył. Przedmiotem stanowiska - jak mówił - będą również szczegóły regulacji dotyczące m.in. tego, "czy zakaz handlu ma się odnosić do wszystkich jednostek, czy np. apteki, stacje benzynowe będą z tego wyłączone".

"Rząd polski, zgodnie ze swoimi deklaracjami wyborczymi, to wynika zresztą z programu wyborczego PiS, jest za tym, aby handel w niedzielę ograniczyć. Pytanie, jak w szczegółach ma to wyglądać i to w tym momencie jest dopracowywane. Myślę, że w przyszły czwartek powinno to stanowisko stanąć na Komitecie Stałym, najpóźniej" - mówił. "W gruncie rzeczy zręb stanowiska już jest" - powtórzył.

Zgodnie z obywatelskim projektem, zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych. W projekcie przewidziano jednak szereg odstępstw od tego zakazu. Handel mógłby się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca.

W projekcie proponuje się, aby w wigilię Bożego Narodzenia (chyba, że przypada w niedzielę) oraz Wielką Sobotę "handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych" mógł się odbywać do godz. 14. Ponadto odstępstwa dotyczyłyby też m.in.: sklepów, gdzie handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą (z wyłączeniem franczyzobiorców i ajentów), stacji benzynowych (z pewnymi obostrzeniami), sklepików z pamiątkami i dewocjonaliami, piekarni zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych prowadzących sprzedaż własnych produktów - do godz. 13.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rafał Bochenek: Stanowisko ws. zakazu handlu w niedzielę - w przyszły czwartek na Komitecie Stałym

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA