PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rady nadzorcze w Polsce: Jedna osoba pełni funkcję w 50 miejscach

  • Autor: PAP/JS
  • 1 mar 2017 15:21

• 170 tys. osób zasiada w ponad 50 tys. radach nadzorczych i komisjach rewizyjnych firm - wynika z raportu "Rady Nadzorcze w Polsce 2017".
• Ponad 91 proc. członków jest tylko w jednej radzie nadzorczej.
• Są dwa przypadki, gdy ta sama osoba pełni funkcję w 50 radach.

Rady nadzorcze w Polsce: Jedna osoba pełni funkcję w 50 miejscach
Ponad 91 proc. członków zasiada tylko w jednej radzie nadzorczej. Są dwa przypadki, gdy ta sama osoba zasiada w 50 radach. (Fot. Shutterstock.com)
REKLAMA

Krajowa Izba Gospodarcza we współpracy z portalem NadzorKorporacyjny.pl zaprezentowała w środę raport "Rady Nadzorcze w Polsce 2017".

"Analizując rady nadzorcze w Polsce opieraliśmy się przede wszystkim na danych dostępnych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Badaniem objęliśmy wszystkie, ponad 190 tys. stanowisk w radach nadzorczych, w podziale na rodzaj podmiotu. Dodatkowo w szczególny sposób podeszliśmy do spółek kapitałowych, gdyż to w tych podmiotach - rada nadzorcza sprawuje szczególną rolę. Przyjrzeliśmy się również spółkom giełdowym, ale z uwagi, że stanowią one niecałe 4 proc. podmiotów gospodarczych, a dodatkowo reprezentują duże i większe firmy, których także jest zaledwie kilka procent w gospodarce, wyciąganie wniosków na podstawie tych danych wydaje się niestety irracjonalne" - wyjaśnił autor raportu Piotr Rybicki. Dodał, że opracowanie na temat rad nadzorczych w Polsce, obejmuje dane na 31 grudnia 2016 roku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z raportu wynika, że prawie 49 tys. podmiotów posiada w swojej strukturze organ korporacyjny, jakim jest rada nadzorcza (także: "komisja rewizyjna", "rada"). Przekłada się to na obsadzenie prawie 192 tys. stanowisk, z czego prawie 169 tys. osób zasiada w radach.

Typowa rada nadzorcza - co wynika z przeprowadzonych badań - składa się z czterech członków, jeden z nich ma co najmniej 5-letni staż, drugi zaś co najmniej 10-letni. Co najmniej dwie osoby zasiadające w radzie to 51-latkowie(61 proc. osób), raczej nie ma osób poniżej 30 roku życia (3,1 proc.), 34 proc. stanowią kobiety.

Trochę inaczej wyglądają rady w spółkach kapitałowych, to przede wszystkim spółki akcyjne, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz komandytowo-akcyjne. Jest 24 tys. takich podmiotów, w których do obsadzenia jest 85 tys. stanowisk w radach nadzorczych, a zasiada już 68 tys. osób.

"W 2016 roku przeciętna rada nadzorcza składała się z 3,5 osób, udział kobiet był nieznacznie mniejszy - 30 proc., członkowie rady to przeciętnie 51-latkowie. Osoby powyżej 61. roku życia stanowili 26 proc. wszystkich członków rad nadzorczych spółek kapitałowych, a dla typowych rad wynosił 36,5 proc." - powiedział Rybicki.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rady nadzorcze w Polsce: Jedna osoba pełni funkcję w 50 miejscach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA