×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Rady nadzorcze po nowemu. Jest nowy projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych

  • Justyna Koc
    jk
  • 9 gru 2020 10:54

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana pełna treść projektu reformy Kodeksu spółek handlowych. Prace nad projektem trwały nieprzerwanie od lutego 2020 r.

Rady nadzorcze po nowemu. Jest nowy projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych
Opublikowany w środę (9 grudnia) projekt reformy Kodeksu spółek handlowych trafi pod obrady Rady Ministrów (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • W stosunku do propozycji z sierpnia 2020 r., w ocenie Piotra Rybickiego na uwagę zasługują cztery zmiany w projekcie reformy Kodeksu spółek handlowych. Pierwsza to wyłączenie z grupy spółek tych spółek zależnych, które są spółkami publicznymi.
  • Druga to istotne wzmocnienie pozycji akcjonariusza (udziałowca) mniejszościowego w ramach zawiązującej się grupy spółek - i obydwa te postulaty były mocno akcentowane w ramach konsultacji społecznych.
  • Trzecia to zabezpieczenie spółek zależnych przed ryzykiem wydawania wiążących poleceń, które mogą doprowadzić do niewypłacalności. I czwarta - wydłużenie terminu wejścia w życie zmian.

Pierwotne założenia projektu zostały poddane szerokim konsultacjom publicznym oraz międzyresortowym, które trwały 45 dni.

Konsultacje społeczne

W ich wyniku do MAP spłynęło ponad 800 stron uwag pochodzących zarówno od środowisk akademickich jak również firm, samorządów, izb handlowych oraz osób prywatnych.

- Należy cieszyć się z szerokiego zainteresowania konsultacji społecznych związanych z nowelizacją kodeksu spółek handlowych - było to ponad 800 stron uwag. Zarówno krytycznych, jak i pozytywnych. To pokazuje jak ważną rolę odgrywa prawo gospodarcze - i pokazuje też sens konsultacji. Oznaczało to również ogrom pracy nad uwagami, by finalna wersja propozycji zmian w KSH ujrzała światło dzienne - mówi Piotr Rybicki, członek zespołu eksperckiego do spraw zwiększenia efektywności rad nadzorczych Komisji do spraw Reformy Nadzoru Właścicielskiego przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Czytaj też: Nowe przepisy spodobają się przedsiębiorcom

Jak informuje MAP, wszystkie otrzymane komentarze zostały przeanalizowane. W rezultacie przeprowadzonych konsultacji do pierwotnego projektu reformy wprowadzono kilkanaście istotnych zmian. Zmienione zostały niektóre przepisy zawarte w prawie holdingowym.

Opublikowany w środę (9 grudnia) projekt trafi pod obrady Rady Ministrów.

Co zmienia nowelizacja?

Jak zauważa Piotr Rybicki, koncepcja planowanej nowelizacji KSH nie uległa zmianie. W kodeksie mają się pojawić nowe regulacje dotyczące tzw. grup spółek i im jest poświęcony nowy rozdział o takiej właśnie nazwie. Ponadto projekt zawiera też obszerną nowelizację funkcjonowania rad nadzorczych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rady nadzorcze po nowemu. Jest nowy projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA