Na stronach Rządowego Centrum Legislacji została opublikowana pełna treść projektu reformy Kodeksu spółek handlowych. Prace nad projektem trwały nieprzerwanie od lutego 2020 r.

- W stosunku do propozycji z sierpnia 2020 r., w ocenie Piotra Rybickiego na uwagę zasługują cztery zmiany w projekcie reformy Kodeksu spółek handlowych. Pierwsza to wyłączenie z grupy spółek tych spółek zależnych, które są spółkami publicznymi.
- Druga to istotne wzmocnienie pozycji akcjonariusza (udziałowca) mniejszościowego w ramach zawiązującej się grupy spółek - i obydwa te postulaty były mocno akcentowane w ramach konsultacji społecznych.
- Trzecia to zabezpieczenie spółek zależnych przed ryzykiem wydawania wiążących poleceń, które mogą doprowadzić do niewypłacalności. I czwarta - wydłużenie terminu wejścia w życie zmian.
Pierwotne założenia projektu zostały poddane szerokim konsultacjom publicznym oraz międzyresortowym, które trwały 45 dni.
Konsultacje społeczne
W ich wyniku do MAP spłynęło ponad 800 stron uwag pochodzących zarówno od środowisk akademickich jak również firm, samorządów, izb handlowych oraz osób prywatnych.
- Należy cieszyć się z szerokiego zainteresowania konsultacji społecznych związanych z nowelizacją kodeksu spółek handlowych - było to ponad 800 stron uwag. Zarówno krytycznych, jak i pozytywnych. To pokazuje jak ważną rolę odgrywa prawo gospodarcze - i pokazuje też sens konsultacji. Oznaczało to również ogrom pracy nad uwagami, by finalna wersja propozycji zmian w KSH ujrzała światło dzienne - mówi Piotr Rybicki, członek zespołu eksperckiego do spraw zwiększenia efektywności rad nadzorczych Komisji do spraw Reformy Nadzoru Właścicielskiego przy Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Czytaj też: Nowe przepisy spodobają się przedsiębiorcom
Jak informuje MAP, wszystkie otrzymane komentarze zostały przeanalizowane. W rezultacie przeprowadzonych konsultacji do pierwotnego projektu reformy wprowadzono kilkanaście istotnych zmian. Zmienione zostały niektóre przepisy zawarte w prawie holdingowym.
Opublikowany w środę (9 grudnia) projekt trafi pod obrady Rady Ministrów.
Co zmienia nowelizacja?
Jak zauważa Piotr Rybicki, koncepcja planowanej nowelizacji KSH nie uległa zmianie. W kodeksie mają się pojawić nowe regulacje dotyczące tzw. grup spółek i im jest poświęcony nowy rozdział o takiej właśnie nazwie. Ponadto projekt zawiera też obszerną nowelizację funkcjonowania rad nadzorczych.


KOMENTARZE (0)