PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Rada Warszawy: koniec darmowych przejazdów dla pracowników komunikacji

Głosami PO Rada Warszawy przegłosowała w czwartek uchwałę znoszącą prawo pracowników komunikacji miejskiej i ich rodzin do darmowych przejazdów. Uchwała wejdzie w życie 1 września. Do tego czasu związkowcy mają negocjować ulgi na przejazdy z pracodawcami.

  • Autor: PAP
  • 23 maj 2013 20:21
Rada Warszawy: koniec darmowych przejazdów dla pracowników komunikacji
REKLAMA

Przedstawiając projekt dyrektor biura drogownictwa i komunikacji w stołecznym ratuszu Mieczysław Reksnis powiedział, że proponowane rozwiązanie to reakcja na trudną sytuację finansową miasta. Dodał, że według wyliczeń ratusza likwidacja ulg da około 34 mln zł, które wpłyną do miejskiej kasy.

Przewodniczący komisji infrastruktury i inwestycji rady miasta Michał Bitner (PO) argumentował, że uchwała jest wyrazem "bardziej sprawiedliwego podejścia do kwestii ulg". "Chcemy, żeby uchwała rady obejmowała te grupy, które ulg rzeczywiście wymagają" - powiedział.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak ocenił, kwestie dotyczące ulg dla pracowników powinny regulować układy zbiorowe zawierane z pracodawcami, a nie uchwała rady miasta.

"Naszym celem nie jest zrobienie komukolwiek krzywdy, ale wyprostowanie sytuacji niekomfortowej. Nie chcemy być pośrednikiem między państwem a pracodawcami" - mówił do licznie zgromadzonych na sali obrad pracowników komunikacji miejskiej.

Według przyjętej uchwały pracownikom spółek komunikacyjnych - Miejskich Zakładów Autobusowych, Tramwajów Warszawskich, Szybkiej Kolei Miejskiej i Metra Warszawskiego, a także Zarządu Transportu Miejskiego - prawo do bezpłatnego przejazdu będzie przysługiwać wyłącznie w trakcie wykonywania czynności służbowych. Uprawnienie to zlikwidowano w przypadku rodzin pracowników.

Darmowy przejazd będzie natomiast przysługiwał wdowom i wdowcom po pracownikach komunikacji miejskiej, którzy zmarli w wyniku wypadku przy pracy.

Ulgę w wysokości 50 proc. ceny biletu straciły osoby przechodzące na tzw. wcześniejszą emeryturę, w tym emeryci mundurowi. Przysługiwać ona będzie emerytom i rencistom w wieku 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) lat. Wyjątek radni zrobili tylko dla pracowników spółek przewozowych, którzy przeszli lub przejdą na emeryturę przed końcem sierpnia tego roku. Autopoprawkę w tej sprawie w czwartek zgłosił Reksnis.

50-proc. ulga na bilety długookresowe, na mocy uchwały, będzie przysługiwać doktorantom do 30. roku życia. Według pierwotnych propozycji ratusza doktoranci nie mieli być objęci żadnymi ulgami.

Radni wydłużyli też vacatio legis uchwały. Wejdzie ona w życie nie 1 lipca, jak planowano, ale 1 września. Ma to dać czas związkowcom na negocjacje z zarządami spółek przewozowych w sprawie ewentualnych ulg na przejazdy dla pracowników i ich rodzin.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rada Warszawy: koniec darmowych przejazdów dla pracowników komunikacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA