PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Rada UE zgodziła się na obowiązkową e-fakturę w Polsce od 2024 r.

  • Autor: PAP
  • 17 cze 2022 15:50

Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. Od początku tego roku wystawianie faktur w Krajowym Systemie e-Faktur jest dobrowolne.

Rada UE zgodziła się na obowiązkową e-fakturę w Polsce od 2024 r.
Od 1 stycznia tego roku wystawianie faktur ustrukturyzowanych w Krajowym Systemie e-Faktur jest dobrowolne (Fot. Pixabay)
REKLAMA

Jak podał resort, Krajowy System e-Faktur (e-faktura) to kolejny etap wdrażania innowacyjnych e-usług administracji, które ułatwiają rozliczenia między firmami i zapewniają im bezpieczeństwo rozliczeń. Takie działania są kluczowe dla jeszcze szybszej i efektywniejszej identyfikacji oszustw podatkowych, zwłaszcza karuzel VAT - podkreśla MF.

Od 1 stycznia tego roku wystawianie faktur ustrukturyzowanych w Krajowym Systemie e-Faktur jest dobrowolne, dostępne na równi z dotychczasowymi formami fakturowania - w postaci elektronicznej i papierowej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KSeF oznacza zmianę procesu wystawiania oraz odbierania faktur. Faktury ustrukturyzowane są sporządzane zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Finansów wzorem faktury w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Faktura po jej wystawieniu jest przesyłana z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu (API) do centralnej bazy MF (KSeF), po czym jest dostępna w tym systemie i możliwa do pobrania przez kontrahenta - podkreśla MF.

Jak przekonuje ministerstwo, e-faktury pozwolą przedsiębiorcom zmniejszyć koszty - to dlatego, że faktury są przechowywane i archiwizowane w KSeF przez 10 lat, nie ma konieczności przechowywania faktur w odrębnych systemach IT przedsiębiorców.

Zdaniem MF, wprowadzenie jednego standardu faktury, a także cyfryzacja i automatyzacja obiegu faktur między podatnikami oraz księgowania faktur u podatników usprawnią obrót gospodarczy. To rozwiązanie przyspieszy wymianę danych w kontaktach między kontrahentami oraz wzajemne rozliczenia, jako że wystawiona faktura będzie udostępniona odbiorcy praktycznie w czasie rzeczywistym, co wpłynie na automatyzację procesów księgowych.

Wśród korzyści dla przedsiębiorców resort wymienia też: brak duplikatu faktur (nie ma możliwości zagubienia lub zniszczenia faktury), a także wgląd w ścieżkę obiegu faktury (pewność, że dotarła do kontrahenta, stała dostępność kontrahenta do faktur w KSeF). E-faktury - według ministerstwa - zwiększą też bezpieczeństwo podatkowe nabywców towarów lub usług.

Więcej informacji na temat KSeF, w tym dostęp do środowiska testowego i produkcyjnego, bezpłatne narzędzia oraz pytania i odpowiedzi można znaleźć na stronie podatki.gov.pl/ksef.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rada UE zgodziła się na obowiązkową e-fakturę w Polsce od 2024 r.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA