PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Rada Ministrów przyjęła drugą ustawę o innowacyjności. Przedsiębiorcy dostali zielone światło do działania

  • PTWP - PulsHR
    KDS
  • 10 paź 2017 15:56

We wtorek (10.10) podczas posiedzenia Rady Ministrów rząd przyjął tzw. drugą ustawą o innowacyjności. Oznacza to m.in. większe wsparcie dla działalności badawczo-rozwojowej. – Każdą złotówkę, jaką przedsiębiorca przeznaczy na badania i rozwój, będzie mógł sobie odliczyć – mówi wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Rada Ministrów przyjęła drugą ustawę o innowacyjności. Przedsiębiorcy dostali zielone światło do działania
Adobe Stock
REKLAMA

• - Zachęty finansowe to bardzo skuteczna metoda pobudzająca firmy do działalności innowacyjnej – komentował po posiedzeniu Rady Ministrów wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. 

• Twórcy dokumentu - resort nauki oraz rozwoju - liczą, że ustawa wpłynie na poprawę konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, wzrost popytu na ich produkcję i zwiększenie zatrudnienia.

• Jednym z jej elementów są zmiany podatkowe, które zakładają m.in. zwiększenie wysokości ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową (B+R) do 100 proc. (i 150 proc. dla Centrów Badawczo-Rozwojowych). 

Jak zaznacza resort nauki, projekt ustawy ma charakter "horyzontalny". Oznacza to, że wprowadza zmianę przepisów ograniczających innowacyjność, które do tej pory znajdowały się w różnych ustawach.

– Ustawy o innowacyjności są istotnym elementem bardzo śmiałego projektu, który obecnie przeprowadzamy. Jest nim głęboka przebudowa cywilizacyjna i gospodarcza Polski. Cieszy mnie, że ten cel rozumieją wszystkie siły polityczne. Za przyjęciem pierwszej ustawy o innowacyjności opowiedziały się wszystkie kluby parlamentarne. Mam nadzieję, że projekt drugiej, którą dzisiaj Rada Ministrów przyjęła bez uwag, również będzie miał takie poparcie – stwierdził szef resortu nauki.

Resort nauki tłumaczy, że dokument wpisuje się w założenia m.in. Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada on zwiększenie nakładów na badania i rozwój do poziomu 1,7 proc. PKB w 2020 r. i utworzenie 1500 startupów w ciągu 7 lat. Twórcy projektu liczą, że ustawa wpłynie na poprawę konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, wzrost popytu na ich produkcję i zwiększenie zatrudnienia.

Zwracają uwagę zwłaszcza na duży potencjał wzrostu zatrudnienia w sferze B+R – współczynnik zatrudnienia w tym sektorze na 1000 osób aktywnych zawodowo osiągnął w Polsce w 2013 r. wartość 5,4, podczas gdy średnia wartość tego współczynnika dla całej Unii Europejskiej w tym samym roku wyniosła aż 12,6.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Rada Ministrów przyjęła drugą ustawę o innowacyjności. Przedsiębiorcy dostali zielone światło do działania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Artmetic 2017-10-12 17:46:48

    Dotacje dla innowacyjnych firm, biznesplany: artmetic.pl

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA