×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

PZU, Lotos, KGHM, Tauron, Azoty: PiS zmienia prezesów jak rękawiczki

Tuż po wyborach parlamentarnych, kiedy władzę w Polsce przejęło Prawo i Sprawiedliwość, w zarządach spółek skarbu państwa ruszyły zmiany kadrowe. Większość prezesów została wymieniona. Nie ma w tym nic dziwnego. Przez lata przyzwyczailiśmy się, że każda zmiana władzy niesie ze sobą zmiany w obsadzie państwowych spółek. Okazuje się jednak, że po tych zmianach – nadeszły kolejne. Kadrowa karuzela w ostatnich miesiącach zakręciła się raz jeszcze.

PZU, Lotos, KGHM, Tauron, Azoty: PiS zmienia prezesów jak rękawiczki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Na początku stycznia ubiegłego roku stery w spółce PZU przejął 35-letni Michał Krupiński – po tym, jak ze stanowiska prezesa, na prośbę największego akcjonariusza spółki, czyli skarbu państwa, zrezygnował w grudniu Andrzej Klesyk, który kierował spółką od 2007 r.. Krupiński był to najmłodszy prezes w historii PZU. Był, bo rada nadzorcza spółki odwołała go ze stanowiska w środę (22 marca), nie podając przyczyny. Wiadomo jednak, że zysk spółki za dwa pierwsze kwartały ubiegłego roku spadł o połowę. Lada moment w PZU rozpoczną się także zwolnienia grupowe – z pracą pożegna się ok. tysiąc osób. Na razie rada nadzorcza PZU oddelegowała do czasowego wykonywania czynności prezesa (na okres nie dłuższy niż trzy miesiące, do czasu wyboru nowego), Marcina Chludzińskiego, członka zarządu spółki.

Czytaj też: Zwolnienia grupowe w PZU. Jest porozumienie ze związkami zawodowymi

Dwie, trzy zmiany w półtora roku to dziś norma?

Spekuluje się, że fala zmian w zarządach spółek skarbu państwa ma związek z faktem, że trafiły one – po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa – pod nadzór poszczególnych resortów. Idąc tym tropem, odwołanie Krupińskiego ma związek z tym, iż był on "ze stajni" ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry podczas gdy obecnie nadzór nad spółką sprawuje wicepremier Mateusz Morawiecki.

Nie widać też końca karuzeli kadrowej w spółce GPW (która również podlega pod Morawieckiego). W styczniu ubiegłego roku na czele Giełdy Papierów Wartościowych stanęła Małgorzata Zaleska – w fotelu prezesa zastąpiła Pawła Tamborskiego. Po roku – mimo iż w tym czasie GPW zyskała na wartości ponad ćwierć miliarda złotych – została odwołana.

Na stanowisku prezesa zastąpił ją Rafał Antczak, ale zrezygnował ze stanowiska – z powodów osobistych – 13 marca (naprawdę chodziło o to, że KNF nie chciała go zatwierdzić, bowiem miał zbyt małe doświadczenie na rynku kapitałowym). Od 15 marca pełniącym obowiązki prezesa zarządu jest Jarosław Grzywiński. Również on ma sprawować tę funkcję do czasu wyboru nowego prezesa, czyli nie dłużej niż trzy miesiące. Na tym jednak nie koniec zmian w zarządzie Giełdy – 22 marca rezygnację złożył wiceprezes Paweł Dziekoński.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PZU, Lotos, KGHM, Tauron, Azoty: PiS zmienia prezesów jak rękawiczki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • wszyscywszystkowiedzą 2017-04-01 10:24:07

    Jeżeli to co pisze Szanowna Redakcja ma być wytykiem dla PiS-u, to proszę napisać o tym, co się działo w spółkach Skarbu Państwa i nie tylko w czasie kiedy u władzy była koalicja PO-PSL. Są tacy Wasi czytelnicy, którzy o tym nie wiedzą a chętnie dowiedzieli by się.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA