PwC: Polskie firmy rodzinne przekazują władzę. Sukcesorzy muszą udowodnić swoją wartość

W ciągu najbliższych 5 lat 37 proc. właścicieli polskich prywatnych firm planuje przekazanie władzy - wynika z „Badania Firm Rodzinnych” PwC, przeprowadzonego w Polsce we współpracy z Instytutem Biznesu Rodzinnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PwC: Polskie firmy rodzinne przekazują władzę. Sukcesorzy muszą udowodnić swoją wartość

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

2 mar 2015 13:45


Wśród przedsiębiorstw planujących sukcesję w nadchodzących latach, zdecydowana większość rozpatruje pozostawienie własności i władzy w rodzinie (75 proc.), 1/3 bierze pod uwagę sukcesję w ramach młodszego pokolenia ale przy wsparciu profesjonalnych menedżerów, a ok 10 proc. zastanawia się nad sprzedażą lub wejściem na giełdę. Jak pokazują wyniki, w ponad połowie przedsiębiorstw rodzinnych objętych badaniem na polskim rynku rozstrzygnięta jest już kwestia wyboru następcy (60 proc.).

Czytaj też: Firmy rodzinne rozwijają się, ale mogą nie przetrwać sukcesji

- Większość polskich przedsiębiorstw rodzinnych działa na rynku ponad 20 lat i są to często firmy zarządzane przez pierwsze pokolenie, dla którego sukcesja będzie pierwszą w historii. Przejmowanie prowadzenia firmy i przekazywanie jej wartości może zająć nawet kilka lat i powinno być dobrze przygotowane - podkreśla Piotr Wyszogrodzki, partner i lider praktyki polskich firm prywatnych w PwC.

- Bardzo pomocny może okazać się w takim procesie niezależny mediator, który pomoże upewnić się, że wszystko przebiega zgodnie z oczekiwaniami obu pokoleń oraz że następca jest dobrze przygotowany do przejęcia biznesu rodzinnego. Budującym jest fakt, że dzisiejsi sukcesorzy dostrzegają konieczność profesjonalizacji firm rodzinnych wobec rosnącej złożoności prowadzenia firmy - dodaje Wyszogrodzki.

Czytaj też: W Polsce mamy ponad 1,5 mln firm rodzinnych. Zdominowały rynek

Na świecie praktycznie tyle samo zarządzających biznesami rodzinnymi zamierza zdecydować się na pozostawienie zarówno własności, jak i zarządzania wewnątrz rodziny, i tyle samo na przekazanie własności rodzinie, przy jednoczesnym przekazaniu samego zarządzania zewnętrznym menedżerom.

Skorzystanie ze wsparcia zewnętrznych ekspertów może być jednym z kroków w kierunku profesjonalizacji zarządzania w firmach rodzinnych. Na taką potrzebę wskazuje ok. 1/3 przedsiębiorstw zarówno w Polsce, jak i na świecie, jednak należy pamiętać, że wiele firm rodzinnych w badanych krajach przeszło już lub obecnie przechodzi profesjonalizację zarządzania, podczas gdy w Polsce jesteśmy na wcześniejszym etapie tego procesu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.