-
- •13 lis 2017 14:00
- Określenie tego, na czym nam zależy, jest bardzo istotne. Ważne, by nasz cel był połączony z życiową wizją, misją i naszymi wartościami - wyjaśnia dr Mateusz Grzesiak, międzynarodowy trener i konsultant biznesu.

• W wyznaczaniu celów najważniejsze są dwa komponenty – planowanie i motywacja.
• Z kolei by pobudzić wewnętrzną motywację, trzeba znaleźć powody, dla których chcemy osiągnąć zaplanowane cele.
• O wyznaczaniu celów, zarządzaniu czasem i wierze, że można więcej opowie dr Mateusz Grzesiak podczas PulsHR_Day.
Jak skutecznie wyznaczać sobie cele?
Dr Mateusz Grzesiak, międzynarodowy trener i konsultant biznesu: - W wyznaczaniu celów najważniejsze są dwa komponenty – planowanie i motywacja. Pierwszy z nich jest związany z dziedziną zarządzania. Określenie tego, na czym nam zależy, jest bardzo istotne. Ważne, by nasz cel był połączony z życiową wizją, misją i naszymi wartościami. Sens życia powinien być priorytetowym pytaniem przy określaniu celu w skali makro. Nie zastanawiamy się, jak chcemy życie przeżyć.
Oprócz życiowej wizji ważne są także wyznawane wartości. Ludzie nie wiedzą jednak, co dla nich w życiu jest ważne, dlatego też wyznaczone cele będą sabotowane.
Sabotowane – to znaczy?
- Wyjaśnię na przykładzie. Statystycznie najczęściej stawianym celem jest rzucanie palenia bądź zrzucenie zbędnych kilogramów. Ludzie nie są jednak świadomi, że w życiu kierują się na przykład przyjemnością. Jest to powierzchowna wartość – bardzo łatwo ją zdobyć, ale też szybko mija i nie ma żadnej merytorycznej wartości. Jeśli dla kogoś przyjemność będzie najważniejsza, to nie schudnie, bo nie odmówi sobie przykładowo jedzenia słodyczy.
Co zatem trzeba zrobić, by uniknąć sabotowania?
- Przede wszystkim planowanie trzeba rozpocząć od skali makro, czyli wyznaczeniem wizji, misji i wartości, a później należy zastanowić nad poszczególnymi obszarami. Podstawowy podział to życie zawodowe i prywatne. Następnym krokiem jest przejście do celów strategicznych – co i kiedy chcę osiągnąć. To mogą być plany nawet na kilka lat. Strategia dzieli się z kolei na plany taktyczne – zadajemy pytanie „jak” oraz opracowujemy plany operacyjne – zastanawiamy się nad konkretnym zrealizowaniem zadań. Niestety, wciąż wiele osób nie robi tego typu planów, nie korzysta z tego rodzaju narzędzi. Bez tego nie można mieć motywacji, ponieważ nie wiadomo, do czego należy ją podłączyć.


KOMENTARZE (2)