×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

PulsHR_Day: Mateusz Grzesiak o wyznaczaniu celów i pobudzaniu motywacji

- Określenie tego, na czym nam zależy, jest bardzo istotne. Ważne, by nasz cel był połączony z życiową wizją, misją i naszymi wartościami - wyjaśnia dr Mateusz Grzesiak, międzynarodowy trener i konsultant biznesu.

PulsHR_Day: Mateusz Grzesiak o wyznaczaniu celów i pobudzaniu motywacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• W wyznaczaniu celów najważniejsze są dwa komponenty – planowanie i motywacja.

• Z kolei by pobudzić wewnętrzną motywację, trzeba znaleźć powody, dla których chcemy osiągnąć zaplanowane cele. 

• O wyznaczaniu celów, zarządzaniu czasem i wierze, że można więcej opowie dr Mateusz Grzesiak podczas PulsHR_Day.

Jak skutecznie wyznaczać sobie cele?

Dr Mateusz Grzesiak, międzynarodowy trener i konsultant biznesu: - W wyznaczaniu celów najważniejsze są dwa komponenty – planowanie i motywacja. Pierwszy z nich jest związany z dziedziną zarządzania. Określenie tego, na czym nam zależy, jest bardzo istotne. Ważne, by nasz cel był połączony z życiową wizją, misją i naszymi wartościami. Sens życia powinien być priorytetowym pytaniem przy określaniu celu w skali makro. Nie zastanawiamy się, jak chcemy życie przeżyć.

Oprócz życiowej wizji ważne są także wyznawane wartości. Ludzie nie wiedzą jednak, co dla nich w życiu jest ważne, dlatego też wyznaczone cele będą sabotowane.

Sabotowane – to znaczy?

- Wyjaśnię na przykładzie. Statystycznie najczęściej stawianym celem jest rzucanie palenia bądź zrzucenie zbędnych kilogramów. Ludzie nie są jednak świadomi, że w życiu kierują się na przykład przyjemnością. Jest to powierzchowna wartość – bardzo łatwo ją zdobyć, ale też szybko mija i nie ma żadnej merytorycznej wartości. Jeśli dla kogoś przyjemność będzie najważniejsza, to nie schudnie, bo nie odmówi sobie przykładowo jedzenia słodyczy.

Co zatem trzeba zrobić, by uniknąć sabotowania?

- Przede wszystkim planowanie trzeba rozpocząć od skali makro, czyli wyznaczeniem wizji, misji i wartości, a później należy zastanowić nad poszczególnymi obszarami. Podstawowy podział to życie zawodowe i prywatne. Następnym krokiem jest przejście do celów strategicznych – co i kiedy chcę osiągnąć. To mogą być plany nawet na kilka lat. Strategia dzieli się z kolei na plany taktyczne – zadajemy pytanie „jak” oraz opracowujemy plany operacyjne – zastanawiamy się nad konkretnym zrealizowaniem zadań. Niestety, wciąż wiele osób nie robi tego typu planów, nie korzysta z tego rodzaju narzędzi. Bez tego nie można mieć motywacji, ponieważ nie wiadomo, do czego należy ją podłączyć.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: PulsHR_Day: Mateusz Grzesiak o wyznaczaniu celów i pobudzaniu motywacji

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Arek 2017-11-22 08:46:20

    Firmy też inwestują w motywację i lojalność swoich pracowników , jeśli spojrzymy od strony przedsiębiorstwa. Wg online marketingu blisko 50% firm prowadzi programy motywacyjne dla swoich kontrahentów i pracowników, więc dobra połowa ;) Także warto się też zainteresować tym zagadnieniem od strony firmy, nie tylko jako pracownik. Poza tym, dobre praktyczne porady w ostatnim akapicie .

  • Meks 2017-11-15 13:05:16

    Nie wiem jak Wy, ale ja ostatnio coraz bardziej zaczynam dostrzegać, iż ludziom często brakuje sensu w życiu. Ponadto, coraz więcej osób ślepo podąża za blogerami i vlogerami. Często bez żadnej refleksji przyjmują opinie swoich internetowych idoli i wdrażają je w swoje życie. Polecam chwilkę refleksji :) Nawet zamieściłem o tym ostatnio wpis na blogu Piaskownic Meksa. Gdyby ktoś był zainteresowany to zapraszam.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA