×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

PulsHR_Day: Czy polskie firmy są gotowe na turkusowe zarządzanie?

W Polsce istnieją spółki, które podążają w stronę turkusu. Jednak całkowite odejście od hierarchii jest niemożliwe ze względu na polską folwarczność?

PulsHR_Day: Czy polskie firmy są gotowe na turkusowe zarządzanie?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Polskie firmy zmierzają w stronę turkusu, jednak zdaniem psychologa Jacka Santorskiego całkowite odejście od hierarchii jest niemożliwe ze względu na polską folwarczność.

• Przybranie turkusowych barw w polskich firmach mogą utrudniać także czerwono-pomarańczowi liderzy. Kim oni są i jak działają?

• Temat zostanie poruszony w trakcie dyskusji „Od czerwieni do turkusu – nowatorskie zarządzanie organizacją” podczas konferencji PulsHR_Day, który odbędzie się 15 listopada br, w Katowicach. Udział jest bezpłatny, formularz rejestracji znajdziecie tutaj. 

Turkusowy model zarządzania (tak Frederick Laloux określił samorządzące się spółki) to wg niektórych przyszłość biznesu. I choć płaska struktura, brak menedżerów, zbędnej biurokracji, hierarchii wewnętrznej i systemu motywacyjnego w firmie brzmi jak utopia, to są w świecie firmy, którymi zarządzają pracownicy.

Jedną z nich jest amerykański producent przetworów pomidorowych Morning Star, który zatrudnia 400 stałych pracowników, a w sezonie dodatkowo 2 tys. tymczasowych. Ma 23 oddziały i 700 mln dol. rocznego dochodu. Cały sekret funkcjonowania firmy bez menedżerów polega na tym, że pracownicy samodzielnie planują swoją pracę. Na początku roku każda osoba tworzy swój roczny plan działań, który konsultuje ze wszystkimi kooperantami. Kiedy zostanie ostatecznie ustalony – wciela go w życie, a jeśli coś idzie nie tak, dowie się o tym nie od szefa, ale od osób z którymi na co dzień współpracuje.

Również General Electric Aviation, który zatrudnia 170 osób, ma płaską strukturę. Nad całym zespołem czuwa tylko jeden menedżer. Pracownicy sami określają procedury montażu. Każdy podpisuje komponent, który zainstalował, biorąc tym samym za niego odpowiedzialność. Rotacja w spółce wynosi zaledwie 5 proc.

Turkusowe firmy w Polsce

Według psychologa Jacka Santorskiego, w Polsce istnieją spółki, które mają podobny klimat, jednak całkowite odejście od hierarchii jest niemożliwe ze względu na polską folwarczność. I choć innowacyjna firma to synonim otwartości i turkusowej organizacji, to istotne jest, żeby elastyczność i nowoczesność połączyć z podstawami hierarchii.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: PulsHR_Day: Czy polskie firmy są gotowe na turkusowe zarządzanie?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Pozdrowienia z Afryki 2017-11-03 09:01:07

    A czy polski rzad nadaje sie do turkusowego zarzadzania?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA