Psychometria w rozwoju pracownika. Jak ją zaplanować?

• Pracodawca powinien zapobiegać wystąpieniu negatywnych efektów związanych z niepełnym wykorzystaniem kompetencji bądź spadkiem motywacji zatrudnionych osób.
• Brak rozwoju kompetencji członków zespołu może hamować działania firmy.
• Wartościowym rozwiązaniem identyfikującym słabe i mocne strony pracownika jest psychometria.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Psychometria w rozwoju pracownika. Jak ją zaplanować?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

21 sty 2016 9:50


Każdy pracodawca dąży do tego, aby jego zespół składał się z samych profesjonalistów. Jakie działania podjąć celem skutecznego zaplanowania ścieżki rozwoju pracowników? Co zrobić, by ich wydajność przyczyniała się do rozwoju całej organizacji?

Zdaniem ekspertów Smart MBC należy mieć na uwadze, iż nawet osoby specjalizujące się w danej dziedzinie, muszą stale poszerzać swoje umiejętności. Oczywistym jest bowiem fakt, że wiedza ulega przedawnieniu wraz z dynamicznym rozwojem rynku. Pojawiają się nowe technologie czy sposoby działania, wymagające posiadania dodatkowych kwalifikacji.

Pracownicy powinni więc mieć możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju szkoleniach czy kursach. Brak rozwoju kompetencji członków zespołu może nie tylko hamować działania firmy, ale i powodować, że będą oni poszukiwali nowych możliwości na własną rękę i zechcą zmienić pracę, na czym może stracić cała organizacja.

Ponadto, pracownikom często towarzyszy zjawisko tzw. “wypalenia zawodowego”. Wiąże się ono z wysokim poziomem stresu, charakterem wykonywanej pracy i brakiem poczucia spełnienia. Warto zauważyć, że ostatnio coraz bardziej wartościowe stają się tzw. umiejętności miękkie. Odnoszą się one głównie do usposobienia danej osoby, jednak oczywiście można je doskonalić przez różne aktywności. Jedną z nich jest stymulacja rzeczywistych sytuacji, z którymi pracownicy mają do czynienia na co dzień - mogą oni wówczas ćwiczyć stosowne zachowania, a przez to również wzmacniać pewność siebie.

Jak twierdzą eksperci Smart MBC pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby zapobiegać wystąpieniu negatywnych efektów, związanych z niepełnym wykorzystaniem kompetencji bądź spadkiem motywacji zatrudnionych osób. Należy więc rozpoznać potencjalne problemy i następnie opracować właściwy plan działania.

Wartościowym rozwiązaniem identyfikującym słabe i mocne strony pracownika, wielokrotnie okazuje się zastosowanie narzędzi psychometrycznych.

- Pracodawca wykonując analizę psychometryczną dowie się, co motywuje danego pracownika, jak należy się z nim komunikować oraz co ma niekorzystny wpływ na jego efektywność - to pomoże dopasować zadania, sposób zarządzania i zaplanować ścieżkę rozwoju kariery - podpowiada Weronika Sierant, HR menedżer w firmie Smart MBC.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.