PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Przywództwo: Cyfrowa rewolucja napędza zmiany. Czy polscy liderzy są na nie gotowi?

Zamiast zarządzanie przez cele - zarządzanie przez jakość. Zamiast autokratycznego stylu zarządzania - otwartość i zaufanie. I innowacyjność zamiast statusu quo - czy polscy liderzy są na to gotowi?

  • Autor:jm
  • 28 kwi 2016 13:49
Przywództwo: Cyfrowa rewolucja napędza zmiany. Czy polscy liderzy są na nie gotowi?
Coraz częściej jesteśmy świadkami odchodzenia od tradycyjnego modelu zarządzania przez cele na rzecz zarządzania przez jakość. (fot. pixabay)
REKLAMA

Z badania przeprowadzonego na potrzeby raportu PwC „Przywództwo przyszłości. Polski lider gotowy na zmiany?” wynika, że kluczowe dla polskich prezesów firm są trzy obszary: etyka, innowacje i relacje. Liderzy są więc silniej nastawieni na otoczenie zewnętrzne firmy i kreowanie jej wizerunku.

- Rynek potrzebuje dziś nowego modelu kompetencji przywódczych. Skuteczny lider to taki, który zdaje sobie sprawę, że nie jest w stanie znać się na wszystkim. Dlatego potrzebuje zaufanych ekspertów, o różnych kompetencjach, umiejętnościach i doświadczeniach - mówi Olga Grygier-Siddons, prezes PwC w Europie Środkowo-Wschodniej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Jest wiele sytuacji, gdy decyzji nie można podjąć autorytarnie i niezbędne jest zaufanie specjalistom w danym obszarze. Takiego właśnie odchodzenia od hierarchiczności muszą nauczyć się przywódcy XXI wieku - dodaje.

Czytaj też naszą rozmowę z Adamem Krzanowskim, prezesem grupy Nowy Styl: Jeżeli ktoś we wszystkim mi przytakuje, choć uważa inaczej, to jest to katastrofa

Zarządzanie przez jakość, a nie cel

Jak podkreślają autorzy raportu, pod wpływem zachodzących na rynku zmian, takich jak transformacja cyfrowa, chęć wyróżnienia się, oczekiwania nowych pracowników, czy zmieniające się wymagania klientów, coraz częściej jesteśmy świadkami odchodzenia od tradycyjnego modelu zarządzania przez cele na rzecz zarządzania przez jakość.

Praktyki po lewej odchodzą do lamusa na rzecz praktyk po prawej stronie. To nimi powinien się kierować nowoczesny lider.
Praktyki po lewej odchodzą do lamusa na rzecz praktyk po prawej stronie. To nimi powinien się kierować nowoczesny lider.

Drogą do budowy przedsiębiorstwa zarządzanego przez jakość jest dużo większa waga, jaką liderzy przywiązują do kompetencji miękkich (umiejętności społecznych). Aż 85 proc. respondentów stwierdziło, że cenią u swoich współpracowników kompetencje miękkie.

Jednak pytani o to, jakie elementy brali pod uwagę w trakcie zatrudniania osób na stanowiska menedżerskie w swojej firmie, wskazują na kompetencje związane z zarządzaniem operacyjnym: planowanie, umiejętność motywowania, odwagę i pracę zespołową.

Cechy brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu osoby na stanowisko menedżerskie w ciągu ostatniego roku.
Cechy brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu osoby na stanowisko menedżerskie w ciągu ostatniego roku.

Co ważne, 70 proc. respondentów stwierdziło, że w ostatnim miesiącu przynajmniej raz poprosiło współpracowników o informację zwrotną na temat swojej pracy, a 21 proc. zrobiło to więcej niż trzy razy.

Częstotliwość udzielania informacji zwrotnych w firmie.
Częstotliwość udzielania informacji zwrotnych w firmie.

Polscy liderzy chętniej udzielają informacji zwrotnej niż o nią proszą. Dodatkowo, 84 proc. firm posiada ustrukturyzowany system feedbacku, ale 24 proc. z niego nie korzysta.

W mojej firmie istnieje ustrukturyzowany system udzielania informacji zawrotnej.
W mojej firmie istnieje ustrukturyzowany system udzielania informacji zawrotnej.
 

Jak polscy liderzy podejmują decyzje?

W badaniu PwC sprawdzono także motywy towarzyszące podejmowaniu decyzji przez liderów organizacji.

Kluczowe czynniki przy podejmowaniu decyzji.
Kluczowe czynniki przy podejmowaniu decyzji.

48 proc. polskich prezesów kieruje się przede wszystkim zwrotem z inwestycji (ROI), a 30 proc. zdobyciem przewagi konkurencyjnej. Nieco inaczej wskaźniki te kształtują się w przypadku właścicieli firm – zwrot z inwestycji jest ważny dla zaledwie 8 proc.; 38 proc. wskazało na przewagę konkurencyjną, a 31 proc. na zadowolenie klientów.

- Firmom prywatnym, często ze względu na mniejszą skalę ich działalności i mniej rozbudowane struktury organizacyjne, ciągle łatwiej jest odpowiadać na zachodzące na rynku zmiany i podążać za trendami. Według naszych badań, nowy model zarządzania staje się bardziej otwarty, dojrzały, zbudowany na zaufaniu i kompetencjach. Jestem przekonany, że w przyszłości ten trend wśród polskich liderów będzie się umacniał - mówi Piotr Łuba, partner zarządzający działem doradztwa biznesowego w PwC.

Czy polscy liderzy przejawiają już nowy, bardziej otwarty model zarządzania?

Rola, jaką zarządzający przypisują kompetencjom miękkim, świadczy o zmierzaniu w tym kierunku. Nadal jednak są obszary, w których dominuje poprzedni model. Na przykład jako źródło poszukiwania innowacji przy tworzeniu strategii firmy liderzy wskazują przede wszystkim na zasoby wewnętrzne (własna wiedza, wiedza zespołu, wiedza pracowników). Jedynie 6 proc. wdrożonych w firmach rozwiązań było efektem współpracy z klientami.

Priorytet? Cyfrowa transformacja

Nowy model zarządzania jest podyktowany także przez zachodzące na rynku zmiany związane z cyfrową transformacją. Obecnie aż 54 proc. polskich firm (na świecie odsetek ten jest znacznie niższy i wynosi 31 proc.) przeznacza ponad 15 proc. swoich przychodów na inwestycje związane z technologiami cyfrowymi. Głównym celem tych działań jest osiągnięcie przewagi konkurencyjnej (taką odpowiedź wskazało 91 proc. respondentów badania PwC), a także poprawienie obsługi klienta (36 proc.) i osiągnięcie wyższego przychodu (33 proc.).

Jednak inwestycje to zaledwie jedna strona medalu. Po drugiej znajduje się umiejętne korzystanie ze zdobyczy technologicznych, takich jak analityka wielkich zbiorów danych (Big Data) czy dostosowanie kanałów sprzedaży i obsługi do wymagań „cyfrowego” klienta. Dziś mówi się już nawet o tzw. czwartej rewolucji przemysłowej określanej często pojęciem Industry 4.0. Kluczowymi elementami tej zmiany są niezliczone połączenia ludzi, rzeczy i maszyn, czyli internet rzeczy.

W Polsce odsetek przedsiębiorstw, które planują osiągnąć wysoki poziom digitalizacji, jest wyższy niż w innych krajach, nawet bardziej rozwiniętych. Deklarowane inwestycje w dalszą cyfryzację produkcji przemysłowej sięgają nawet 100 miliardów złotych rocznie, z czego 2/3 powinno zwrócić się w ciągu zaledwie dwóch lat. Warto jednak mieć na uwadze, iż wdrażane w Polsce rozwiązania są czasami mniej zaawansowane niż w Zachodniej Europie.

Większy odsetek przedsiębiorstw w digitalizacji swojej działalności skupia się tylko na jednym jej aspekcie zamiast wielotorowo dążyć do pełnej cyfryzacji. Nadal także wśród ograniczeń dominują kwestie finansowe, podczas gdy zachodnie przedsiębiorstwa zwracają większa uwagę na brak kadr z odpowiednimi kwalifikacjami i kulturę organizacyjną przedsiębiorstwa.

- W tak szybko zmieniającej się rzeczywistości prawdziwy rozwój powinien polegać na obserwowaniu i czerpaniu z otaczającego nas świata, podążaniu za zmianą. Lider musi być otwarty i gotowy na konfrontację tego, czego się nauczył, z nowymi trendami. Teraz przecież wszystko jest digital – mówi Anna Sieńko, partner w PwC, lider ds. technologii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Siła różnorodności

Ważną rolę w budowaniu nowoczesnej organizacji odgrywają działania na rzecz różnorodności rozumianej, jako budowanie zespołów z ludzi o odmiennych kompetencjach, poglądach i sposobach działania. Ujawniające się często u liderów podświadome dążenie do zatrudniania osób o cechach podobnych do własnych nie jest optymalne. Zatrudnianie osób o zbliżonych profilach może pociągnąć za sobą ryzyko mniejszej innowacyjności. Odmienne poglądy i doświadczenia współpracowników pozwalają na wychodzenie poza wyuczone schematy myślenia oraz wymuszają przełamywanie rutyny.

Czytaj też: Podobieństwo czy przeciwieństwo. Czym powinni się kierować rekruterzy?

Jednym z głównych celów lidera jest niedopuszczenie do zastoju, uchronienie organizacji przed trwałym pozostaniem w zajmowanej pozycji, czyli efektywne wdrażanie zmian i szeroko rozumiany rozwój. Potrzebne jest do tego stworzenie klimatu organizacji „uczącej się” – otwartej na nowe idee i trendy. Sposobami wsparcia tej koncepcji jest przemyślane budowanie zespołów – promowanie współpracy międzypokoleniowej poprzez łączenie doświadczenia pracowników o dłuższym stażu i nowego sposobu postrzegania, jaki przynoszą do organizacji najmłodsi.

I co bardzo ważne: ciągłe poszukiwanie informacji, konfrontowanie swoich pomysłów z przemyśleniami innych, nie tylko wewnątrz firmy. Tymczasem zgodnie z wynikami badania PwC aż 83 proc. innowacji w przedsiębiorstwach zostało wdrożone z inicjatywy wewnętrznej, a jedynie 6 proc. w wyniku współpracy z klientami.

- Sukces we współczesnej gospodarce zależy przede wszystkim od ludzi: od ich innowacyjności, kreatywności, inicjatywy, zdolności do współpracy. Warto promować w firmach różnorodność. Zamykanie się w hermetycznym świecie płci, przekonań i stereotypów szkodzi nie tylko nam samym, ale przede wszystkim biznesowi. Nie ma łatwiejszego sposobu na zmarnowanie talentów – podsumowuje prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.

* Badanie przeprowadzono w marcu 2016 roku na grupie prawie 200 menedżerów wyższego szczebla zarządczego: właścicieli, prezesów firm, członków zarządów i przedstawicieli innych stanowisk kierowniczych.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

#whyoffice

#whyoffice Biuro to nie tylko adres 15 czerwca 2021 • 09:30
Debata Propertynews.pl, Propertydesign.pl, PulsHR.pl

Partnerzy

logotyp
logotyp
logotyp
logotyp
logotyp

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przywództwo: Cyfrowa rewolucja napędza zmiany. Czy polscy liderzy są na nie gotowi?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.