×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Przywództwo 360 stopni: Szef w środku zespołu widzi więcej i lepiej motywuje

  • Autor: AW
  • 9 paź 2017 13:00

Przez kolejne dekady zmieniała się koncepcja roli menedżera zespołu. W ostatnich latach pod presją rynku pracy, rozwoju technologicznego, spłaszczenia struktur w wielu firmach oraz rozwoju innowacyjnych gałęzi gospodarki, koniecznością stało się przedefiniowanie roli menadżera. - Dziś jego rola sprowadza się nie tylko do zarządzania, lecz do znacznie bardziej wielowymiarowego wpływania na zespół i jego identyfikację z celami firmy – podkreśla Bartosz Rusek, ekspert w dziedzinie zarządzania i sprzedaży.

Przywództwo 360 stopni: Szef w środku zespołu widzi więcej i lepiej motywuje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Przywództwo 360° może funkcjonować w każdej strukturze, ale powoduje spłaszczenie panującej w niej hierarchii. Menedżer schodzi z pozycji ex cathedra na pozycję „jestem jednym z Was”.

• Powoduje to zintensyfikowanie interakcji z pracownikami, a celem jest zwiększenie ich motywacji, wiedzy, zaangażowania i identyfikacji z celami firmy.

• Bycie częścią zespołu daje z kolei menedżerowi perspektywę 360 stopni, co pozwala mu szybciej i skuteczniej reagować, niż gdyby miał spojrzenie na zespół nieco z zewnątrz.

• Najważniejszą siłą menedżera jest tutaj szybka informacja i umiejętność odpowiedniego nią zarządzania. Menedżer jest wówczas kimś, kto informacje zbiera, analizuje, wyciąga wnioski i szybko reaguje poprzez adekwatne do sytuacji zachowanie.

 


Oczekiwania wobec menedżerów ulegają zmianom. Wynika to po części ze zmian rynkowych, rosnącej roli lidera zespołu i konieczności znacznie szerszego spojrzenia na pracowników oraz na firmę.

Przywództwo wielowymiarowe

- W przedsiębiorstwach coraz większe znaczenie odgrywa koncepcja menedżera, który ma całościowy widok (czyli owe 360 stopni) na to, co się dzieje w jego zespole i jak to wpływa na firmę jako całość. Jednak takie przekrojowe spojrzenie wymaga również uniwersalnego zestawu narzędzi do zarządzania. W takim przypadku mówimy o tzw. przywództwie wielowymiarowym, które nie tylko staje się coraz popularniejsze w przedsiębiorstwach (zarówno dużych korporacjach jak i w sektorze MSP), ale z racji na wymagania rynku, staje się koniecznością – komentuje Bartosz Rusek, członek zarządu i dyrektor sprzedaży w Brainstorm Group; ekspert w dziedzinie zarządzania i sprzedaży.

Jak dodaje, Przywództwo 360° to przywództwo zorientowane na zespół, którego menedżer jest liderem dysponującym szerokim wachlarzem odpowiednich zachowań i umiejętności.

- To wielowymiarowe przywództwo odnosi się nie tylko do delegowania zadań i ich egzekucji, ale także do wsparcia członków zespołu, przekazywania im kompetencji, umiejętności, wzmacniania ich zaangażowania i poczucia zaangażowania w sprawy firmy. Menedżer powinien potrafić w odpowiedni sposób rozwijać i motywować zespół, potrafić zarządzać informacją, mieć techniki i umiejętności wywierania wpływu, którymi może oddziaływać na zespół i poszczególne osoby – kontynuuje ekspert.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przywództwo 360 stopni: Szef w środku zespołu widzi więcej i lepiej motywuje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA