PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Przywódca, który umie słuchać. Oto zestaw cech, po których poznasz prawdziwego lidera

Okazuje się, że umiejętności polskich liderów, w tym przywództwo, nie są oceniane zbyt dobrze przez pracowników. Jakie kompetencje powinien mieć dobry menedżer?

Przywódca, który umie słuchać. Oto zestaw cech, po których poznasz prawdziwego lidera
Nie każdy odnajdzie się na stanowisku menedżerskim, czasem awans może przynieść więcej szkody niż pożytku (Fot. Krakenimages/Unsplash)
REKLAMA
  • Dr hab. Paweł Korzyński z Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi z Akademii Leona Koźmińskiego uważa, że osoba na stanowisku kierowniczym powinna posiadać kombinację kompetencji menedżerskich (planowanie, organizowanie, kontrolowanie) oraz przywódczych (kreowanie i prezentowanie wizji, motywowanie, antycypacja, tworzenie i promowanie wartości, autorefleksja).
  • Zdaniem Izabeli Strożek z LHH Polska umiejętność strategicznego myślenia, elastyczność i adaptacja do zmieniających się warunków niezmiennie są wpisane w stanowisko menedżera. Niezbędna jest także kompetencja umiejętnego zarządzania sobą i zespołem w zmianie.
  • Daniel Idźkowski z GoodHabitz podkreśla z kolei, że osoba zarządzająca zespołem musi mieć zdolności liderskie, prowadzić swoich pracowników przez zadania i wyzwania.

Nie każdy odnajdzie się na stanowisku menedżerskim, czasem awans może przynieść więcej szkody niż pożytku. Kto nie sprawdzi się w roli szefa? Przykładowo, menedżerowie, którzy unikają trudnych rozmów z pracownikami, przyjmują bierną postawę oraz tacy, którzy stosują metody „siłowe”. W efektywnym zarządzaniu przeszkadza także odkładanie na później ważnych interpersonalnych kwestii, unikanie podejmowania trudnych decyzji lub podejmowanie decyzji pod wpływem emocji, brak szacunku do podwładnych i współpracowników.

Ponadto źle zarządzającego menedżera możemy poznać także po podejściu „to ja mam rację”, podczas gdy w zarządzaniu ludźmi i biznesem nie chodzi o to, kto ma rację, ale o to, aby efektywnie współpracować w celu dostarczenia wyników.

Czytaj więcej: Jeśli masz takie cechy, nigdy nie będziesz dobrym menedżerem

Kombinacja kompetencji menedżerskich i przywódczych

Pytanie więc, jakich kompetencji i umiejętności nie może zabraknąć na stanowisku menedżerskim. Dr hab. Paweł Korzyński z Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi z Akademii Leona Koźmińskiego uważa, że osoba na stanowisku kierowniczym powinna posiadać kombinację kompetencji menedżerskich (planowanie, organizowanie, kontrolowanie) oraz przywódczych (kreowanie i prezentowanie wizji, motywowanie, antycypacja, tworzenie i promowanie wartości, autorefleksja). Jego zdaniem im bardziej dynamiczna branża, w której występuje dużo zmian, tym bardziej przydadzą się umiejętności przywódcze.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przywódca, który umie słuchać. Oto zestaw cech, po których poznasz prawdziwego lidera

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA