PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Przychodzisz do firmy, odchodzisz od szefa. Co może pójść nie tak

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 2 wrz 2021 13:50

Mamy dobre wiadomości dla szefów. Jak wynika z badania firmy doradztwa personalnego Hays Poland, ponad 3/4 pracowników biorących udział w badaniu pozytywnie oceniło swój kontakt z bezpośrednim przełożonym, a 16 proc. określiło go jako neutralny. Jedynie 8 proc. uznało, że jest on negatywny.

Przychodzisz do firmy, odchodzisz od szefa. Co może pójść nie tak
Aż 76 proc. profesjonalistów pozytywnie ocenia swoje relacje z szefami i docenia ich starania w czasie pandemii (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Kwestia dobrych relacji i zaufania w firmie w dużej mierze określana jest przez jej kulturę organizacyjną i wizję prowadzenia biznesu kreowaną przez kadrę zarządzającą.
  • Jednak o tym, czy pracownicy dobrze czują się w pracy, decydują przede wszystkim relacje z najbliższymi współpracownikami, a w szczególności z bezpośrednim przełożonym.
  • Jak wynika z badania Hays Poland, aż 76 proc. pracowników pozytywnie ocenia swoje relacje z szefami i docenia ich starania w czasie pandemii.

Firma doradztwa personalnego Hays Poland przeprowadziła badanie na temat relacji z przełożonymi oraz cech, które zdaniem pracowników są wyróżnikami dobrego menedżera. W sondażu przeprowadzonym w okresie od czerwca do sierpnia 2021 roku wzięło udział blisko 1.800 respondentów. Wyniki pokazały, jak ogromne znaczenie mają relacje na linii pracownik-szef.

Zacznijmy jednak od pokazania konsekwencji, gdy te nie są zadowalające. Z badania Hays Poland opublikowanego na łamach „Raportu płacowego 2021” wynika, że najważniejszym powodem rozważania zmiany pracy niezmiennie jest poziom wynagrodzenia. Na drugim miejscu uplasowały się niewystarczające możliwości rozwoju, natomiast niemal co piąty pracownik (18 proc.) jako ważny powód zmiany wskazał właśnie bezpośredniego przełożonego. To pokazuje, że zasada "przychodzisz do firmy, a odchodzisz od szefa" jest aktualna.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Obok aspektów ekonomicznych w podejmowanych decyzjach zawodowych znaczenie ma więc również to, jaką pracę wykonujemy i czy dobrze czujemy się w firmie. Na to z kolei ogromny wpływ mają relacje z menedżerem oraz poziom kompetencji kierowniczych. Bezpośredni przełożony jest bowiem osobą, od której wiele zależy – atmosfera i relacje w zespole, ocena indywidualnych wyników, możliwości rozwoju oraz perspektywa uzyskania podwyżki i awansu. Nie dziwi zatem fakt, iż pracownicy tak wysoko umiejscawiają ten aspekt na liście czynników branych pod uwagę w podejmowanych decyzjach zawodowych.

Relacje z przełożonym

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przychodzisz do firmy, odchodzisz od szefa. Co może pójść nie tak

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA