Przybywa kobiet na rynku IT. Dobrze wpływają na atmosferę

• Branża IT w Polsce przyciąga coraz więcej kobiet.
• Firma NetEnt postanowiła osiągnąć równe proporcje zatrudnienia obu płci do 2020 roku.
•  W warsztatach „Gender Equality” biorą udział wszyscy pracownicy firmy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przybywa kobiet na rynku IT. Dobrze wpływają na atmosferę

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

11 lip 2016 12:07


Duże zapotrzebowanie rynku na specjalistów IT, szybki rozwój technologii oraz wysokie zarobki to tylko kilka czynników, które przyczyniają się do wzrostu zainteresowania kobiet pracą w sektorze informatycznym. Polki dostrzegając szansę na pozyskanie niemal pewnego i atrakcyjnego zatrudnienia w branży, coraz chętniej rozpoczynają studia techniczne i biorą czynny udział w inicjatywach społeczności IT. Dzięki grupom takim jak GeekCarrotGirls, Woman In Technology czy Django Girls rozwijają swoje zawodowe kompetencje, szkolą umiejętności i budują sieć networkingową.

Kobiet w branży IT jest jednak nadal stosunkowo mało. Z raportu przygotowanego przez Siemens i Fundację Edukacyjną „Perspektywy” wynika, że ich odsetek wynosi ok. 20–25 proc.

– Wystarczy spojrzeć na statystyki, żeby zrozumieć, że w naszym środowisku pracy zdecydowanie więcej jest mężczyzn niż kobiet. Jednak w NetEnt nie mamy wątpliwości co do tego, że to zawodowe kompetencje są najważniejsze, dlatego zachęcamy wszystkich do aplikowania do naszej firmy. Naszym głównym celem jest uzyskanie gender balance, dlatego wdrożyliśmy plan, który zakłada osiągnięcie zatrudnienia kobiet i mężczyzn we wszystkich oddziałach spółki w proporcjach 50/50 do 2020 roku – mówi Åsa Bredin, naczelny dyrektor ds. rozwoju w firmie NetEnt, która właśnie otworzyła swoje pierwsze biuro w Polsce.

Åsa Bredin, naczelny dyrektor ds. rozwoju w firmie NetEnt (Fot.: NetEnt) Åsa Bredin, naczelny dyrektor ds. rozwoju w firmie NetEnt (Fot.: NetEnt)

Wypracowanie takiego rezultatu wymaga od firmy wprowadzenia zmian na wielu poziomach jej struktury. Należy do nich proces rekrutacji, w którym NetEnt chce dotrzeć do kobiet z informacją, że praca w IT jest obecna we wszystkich przedsiębiorstwach więc każdy może w niej znaleźć miejsce dla siebie.

– W branży IT jest wiele dobrze przygotowanych i utalentowanych kobiet, wystarczy je tylko znaleźć – uważa Åsa Bredin.

W ramach polityki gender balance w NetEnt wprowadzono także szereg inicjatyw, których celem jest aktywne zaangażowanie pracowników w działania firmy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

yxxy 2016-07-12 13:09:10

Chodzi o kobiety w firmach IT czy na stanowiskach IT ?