PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Przez żołądek do serca. Ponad połowa pracowników chce tego benefitu

  • km
  • 24 paź 2022 13:47

Z badania IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Federacji Przedsiębiorców Polskich wynika, że ponad połowa Polaków (55 proc.) uważa, że pracownicy powinni otrzymywać dofinansowanie posiłków w postaci karty obiadowej od swojego pracodawcy. Więcej niż 80 proc. badanych dobrze oceniłoby pracodawcę, który oferowałby dofinansowanie lub finansowanie posiłków w czasie pracy, a 35 proc. uważa, że dofinansowanie posiłków powinno być obligatoryjne dla pracodawców.

Przez żołądek do serca. Ponad połowa pracowników chce tego benefitu
Połowa pracowników uważa, że powinna otrzymywać dofinansowanie posiłków w postaci karty obiadowej (fot. CDC/Unsplash)
REKLAMA

Nowe rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 22.02.2022 r. podwyższyło wartość dobrowolnych świadczeń żywnościowych, jakie pracodawca może zapewnić pracownikowi bez obciążenia składkami na ZUS ze 190 zł do 300 zł. To wzrost o 58 proc. i pierwsze takie rozporządzenie od 18 lat.

75 proc. pracowników przepytanych przez IBRiS deklaruje, że obecnie zakup żywności jest dużym obciążeniem dla ich gospodarstwa domowego, w tym 40 proc. wskazuje, że jest to zdecydowanie duże obciążenie. Zdaniem 86 proc. zapytanych ceny żywności w Polsce wzrosną w najbliższym czasie.

- Karty obiadowe dla pracowników powinny być jednym z ważniejszych i najbardziej popularnych benefitów pracowniczych, jakie stosują pracodawcy. Nie tylko dlatego, że prawnie są do odpowiedniego poziomu zwolnione z ZUS bez względu na sposób finansowania. Dobrowolne zapewnienie pracownikom możliwości zakupu właściwych produktów przez pracodawcę za pośrednictwem kart obiadowych wpływa pozytywnie na ich zdrowie, regularne posiłki w pracy, a skarbowi państwa przynosi dodatkowe wpływy. Ponadto wpływa na poprawę kondycji krajowego sektora rolnictwa i gastronomii – co jest szczególnie istotne w okresie recesji i spowolnienia gospodarczego – podkreśla Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

Zobacz: Rewolucja w benefitach. Wojna i inflacja zmieniły potrzeby pracowników

Z badania wynika, że że ponad połowa Polaków (55 proc.) uważa, że pracownicy powinni otrzymywać dofinansowanie posiłków w postaci karty obiadowej od swojego pracodawcy. Więcej niż 80 proc. badanych dobrze oceniłoby pracodawcę, który oferowałby dofinansowanie lub finansowanie posiłków w czasie pracy, a 35 proc.uważa, że dofinansowanie posiłków powinno być obligatoryjne dla pracodawców.

W badaniu wzięły udział osoby, które pracują lub pracowały w firmach różnej wielkości. Blisko 40 proc. zapytanych deklaruje pracę w firmach zatrudniających maksymalnie 50 pracowników. Firmy posiadające od 51 do 500 zatrudnionych wskazało 30 proc. respondentów. Łącznie 23 proc. pracuje lub pracowało w firmach o wielkości ponad 500 pracowników.

Ponad połowa ankietowanych to osoby, które wykonywały głównie pracę umysłową (58 proc.), a 39 proc. stanowią pracownicy fizyczni.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przez żołądek do serca. Ponad połowa pracowników chce tego benefitu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA