Przestój w pracy niekoniecznie stratą dla firmy

Wiele firm w okresie letnim decyduje się na przestój w pracy. Czasem trwa on kilka dni, a czasem nawet miesiąc. Czy firma może zyskać na takiej przerwie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przestój w pracy niekoniecznie stratą dla firmy

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

27 sie 2013 17:54


Przestoje w pracy postrzegane są najczęściej jako strata dla firmy. Przerwa w zakładzie produkcyjnym, co oczywiste, skutkuje zmniejszeniem ilości wytworzonych towarów. Jeżeli przedsiębiorstwo produkuje kilkaset samochodów dziennie, to wyobrażamy sobie, że straty są kolosalne. Wydaje się nam, że to nieekonomiczna decyzja.

Jednak w wielu firmach ta praktyka jest na stałe wpisana w plany organizacyjne. Przestój w pracy niesie ze sobą bowiem również pozytywne aspekty.

- Oczywiście to, czy przestój w pracy ma dobre skutki dla firmy, zależy przede wszystkim od umiejętności organizacji danego przedsiębiorstwa. Jeżeli przestoje są zaplanowane, tak jak to jest najczęściej w przypadku firm produkcyjnych, to kierownictwo powinno zadbać o to, żeby ten czas wykorzystać jak najefektywniej - nadrobić zaległości lub rozpocząć przygotowania do nowych projektów - tłumaczy Magdalena Pawłowska, konsultant HR24.com.pl.

Przestój w pracy nie dotyczy jednak wszystkich działów, nie zdarza się on w księgowości lub kadrach. W działach produkcji wykorzystywany jest też często do przestawienia linii produkcyjnych na inny asortyment lub do przeglądów i napraw maszyn. Plany związane z tymi kwestiami mają bardzo duże znaczenie.

Usprawniają pracę, zapewniają bezpieczeństwo i zmniejszają ryzyko wystąpienia niechcianych zaburzeń ciągłości podczas normalnego toku produkcji. Zapobieganie to najlepsza strategia, by ograniczyć usterki i koszty. Przestoje przeznaczane na remonty i konserwację są więc technicznie i ekonomicznie uzasadnione. Prowadzą w perspektywie do dłuższej bezawaryjnej pracy, a to ostatecznie przekłada się na oszczędność.

Obawy związane ze zmniejszeniem się zysków finansowych podczas przestoju pracy nie muszą być uzasadnione. Przewidywany przestój uwzględnia się także w planach budżetowych. Podczas tego okresu wprawdzie nic się nie produkuje, ale przedsiębiorstwa posiadają przecież również magazyny, w których gromadzą wyprodukowane wcześniej towary. Produkty są nadal sprzedawane, zatem przestój może mieć znikomy wpływ na dochody firmy.

Najistotniejsze jest, żeby przestój był przemyślany, właściwie zorganizowany, tak żeby przyniósł firmie jak najwięcej korzyści, a nie był jedynie przerwą na wypoczynek całej firmy. Właściciel może ten okres wykorzystać na urlop. Jednak przedsiębiorstwu ten czas powinien przynieść wymierne efekty.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.