PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Przepisy swoje, życie swoje. Matki chcą pracować, a nie mogą

 • Katarzyna Domagała-Szymonek
  KDS
 • 12 maj 2021 10:35

Rozwiązania prawne w Polsce wspierające powrót mam do aktywności zawodowej oraz łączenie ról rodzica i pracownika, są dobre. Jednak ich realizacja wciąż pozostawia wiele do życzenia - komentuje Karolina Bury, wiceprezeska Fundacji Rodzic w mieście. Efekt? Blisko 50 proc. matek dzieci do lat 3 nie wraca do pracy.

Przepisy swoje, życie swoje. Matki chcą pracować, a nie mogą
Aż 94,4 proc. nieaktywnych zawodowo mam deklaruje chęć powrotu do pracy (Fot. materiały prasowe)
REKLAMA
 • Sytuacja zawodowa matek na rynku pracy nie wygląda dobrze. Według danych GUS blisko 50 proc. matek dzieci do lat 3 nie wraca do pracy.
 • Fundacja Rodzic w mieście przedstawiała raport „Macierzyństwo a aktywność zawodowa”, z którego wynika, że matki chcą pracować. Jednak rzeczywistość szybko weryfikuje ich ambicje.
 • Aż 94,4 proc. nieaktywnych zawodowo mam, deklaruje chęć powrotu do pracy, to w praktyce niewielu się do udaje. Przeszkody? Jest ich długa lista.

- Sytuacja matek na rynku pracy jest najgorsza. Zarabiają nie tylko mniej od mężczyzn, ale nawet po 10 latach od urodzenia dziecka zarabiają średnio 20 proc. mniej od koleżanek, które nie zdecydowały się na macierzyństwo. Tymczasem obecność mam na rynku pracy jest korzystna dla wszystkich. Pracodawcy zyskają zaangażowanych i lojalnych pracowników, matki bezpieczną przyszłość emerytalną, a większa aktywność zawodowa kobiet to również duże korzyści dla naszego państwa. PKB Polski może być wyższy o 270 mld złotych w 2025 roku, jeśli więcej kobiet podejmie pracę - przekonuje Magdalena Mochoń, koordynatorka projektów „work-family balance” w Fundacji Rodzic w mieście.

Matki chcą pracować

Z badania wynika, że aż 94,4 proc. nieaktywnych zawodowo mam, deklaruje chęć powrotu do pracy. Ponad jedna trzecia podaje chęć rozwoju jako główny motywator. Praca daje kobietom poczucie niezależności finansowej, jest inwestycją w siebie i swoją przyszłość. Aktywność zawodowa to także pole do rozwoju innych kompetencji niż te wykorzystywane w trakcie opieki nad dziećmi. Dlaczego więc pozostają w domu?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Badane matki jako główną przyczynę podają brak możliwości łączenia obowiązków służbowych z rodzicielskimi tak, jakby tego chciały (69,4 proc.). Nadgodziny w wielu firmach są na porządku dziennym, pracodawcy wykazują wciąż niską elastyczność, a fragmenty etatów są mało popularnym rozwiązaniem.

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Przepisy swoje, życie swoje. Matki chcą pracować, a nie mogą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Taka Prawda 2021-05-12 13:34:00

  Gadanie o tym, że obecność kobiet na rynku pracy to DOBRE rozwiązanie to opowoadanie GŁUPOT ! Rolą kobiety jest rodzić dziecie i się nimi zajmować, a nie robić "karierę" !

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA