21 czerwca obchodzimy Dzień Przedsiębiorcy. Czy Polacy mają ducha przedsiębiorczości i chcą zakładać własne firmy?
- Autor:jk
- •21 cze 2018 6:00

- - Kilkanaście lat temu, gdy profesorowie pytali studentów, kto z nich marzy o założeniu i prowadzeniu własnej firmy, można było liczyć na kilka rąk w górze. Obecnie, kiedy zadamy to samo pytanie, zgłasza się średnio ponad połowa - mówi Aleksandra Ewa Piotrowska, przewodnicząca Forum Młodych Konfederacji Lewiatan.
- Dlaczego młodzi zakładają firmy? Dla pieniędzy i niezależności.
- 1/4 z nich po prostu nie chce pracować na etacie.
21 czerwca w 2016 r. został ustanowiony Dniem Przedsiębiorcy. Celem inicjatywy miało być docenienie pracy oraz wzmocnienie etosu przedsiębiorcy.
Przedsiębiorczość wśród młodych
Badania pokazują, że Polacy są przedsiębiorczy, szczególnie młodzi. Jak wynika z badania „Milenialsi w MŚP. Pod lupą” firmy EFL, główny powód założenia własnego biznesu przez milenialsów jest finansowy i materialny. Na chęć zwiększenia dochodów wskazała niemal połowa przedstawicieli pokolenia Y (45 proc.). Warto jednak zwrócić uwagę na drugą najczęstszą odpowiedź, która potwierdza, jak ważna dla milenialsów jest niezależność. Takiej odpowiedzi udzieliło 39 proc. igreków.
Czytaj też: Tomasz Hanczarek o finansowaniu start-upów. "To nie ma nic wspólnego z rozdawnictwem"
Trzecia odpowiedź – brak dostępnej pracy na etacie (35 proc.) świadczy o typowej dla nich elastycznej postawie. I co ciekawe, co czwarty zapytany wyraził niechęć do pracy na etacie (24 proc.). Wśród najrzadziej wskazywanych motywacji było zaś pragnienie zmiany świata (4 proc.).
Nie należy wyciągać pochopnie wniosku, że młodzi przedsiębiorcy to w większości indywidualiści i materialiści. To przede wszystkim ludzie poszukujący, otwarci, o wielu zainteresowaniach. U 45 proc. z nich pomysł na biznes wziął się właśnie z tych zainteresowań. Dopiero drugie wskazanie to analiza rynku i poszukiwanie niszy (37 proc.). Dla blisko jednej czwartej to kontynuacja poprzedniej ścieżki kariery, a co piąty „Y” prowadzi biznes rodzinny. Natomiast 25 proc. milenialsów zdecydowało się na założenie własnych firm przez przypadek.


KOMENTARZE (1)