Od kilku tygodni z niepokojem obserwujemy spektakularne zatrzymania byłych szefów spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa - napisali w oświadczeniu przedstawiciele sześciu organizacji pracodawców.

- Przedsiębiorcy protestują przeciw nagminnemu stosowaniu przez organy ścigania najostrzejszego środka zapobiegawczego, jakim jest areszt tymczasowy.
- Pod oświadczeniem podpisali się przedstawiciele: Business Centre Club, Konfederacji Lewiatan, Polskiej Rady Biznesu, Pracodawców RP, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związku Rzemiosła Polskiego.
- Zdaniem przedsiębiorców, powtarzające się zatrzymania byłych szefów dużych państwowych przedsiębiorstw, w przyszłości zniechęcą dobrych menedżerów do pracy w takich spółkach.
"Od kilku tygodni z niepokojem obserwujemy spektakularne zatrzymania byłych szefów spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Po prezesach Lotosu i Orlenu, (...) czas przyszedł na prezesa i członków zarządu PKP Cargo. Protestujemy przeciwko zatrzymaniom przedsiębiorców przeprowadzanym tylko w celu przedstawienia zarzutów i złożenia wyjaśnień. Takie postępowanie podważa zaufanie do przedsiębiorcy oraz firmy, której jest właścicielem lub menedżerem. Podważa także zaufanie do instytucji państwa" - napisano we wspólnym oświadczeniu organizacji pracodawców.
Pod oświadczeniem podpisali się przedstawiciele: Business Centre Club, Konfederacji Lewiatan, Polskiej Rady Biznesu, Pracodawców RP, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Związku Rzemiosła Polskiego.
Autorzy oświadczenia podkreślili, że nie przesądzają o odpowiedzialności osób, wobec których organy ścigania prowadzą postępowanie. "Jednak atmosfera zastraszania i podejrzliwości, którą podsyca fala zatrzymań i aresztowań, nie sprzyja prowadzeniu działalności gospodarczej, zwiększaniu inwestycji, rozwijaniu biznesu" - czytamy.
Powtarzające się zatrzymania byłych szefów dużych państwowych przedsiębiorstw, "w przyszłości zniechęcą dobrych menedżerów do pracy w takich spółkach. Kierowanie państwową firmą zaczyna kojarzyć się nie tylko z naciskami politycznymi, ale również z ewentualnym aresztowaniem po zmianie władzy. W tej sytuacji wielu menedżerów z sektora prywatnego, ze szkodą dla gospodarki, nie zdecyduje się na pracę w firmach państwowych" - napisano.
"Protestujemy przeciw nagminnemu stosowaniu przez organy ścigania najostrzejszego środka zapobiegawczego, jakim jest areszt tymczasowy. Nie może być on wykorzystywany jako forma nacisku na podejrzanego. Jego nadużywanie narusza prawa człowieka i obywatela oraz konstytucyjne prawo do wolności" czytamy w oświadczeniu.

Słowa kluczowe
- BCC
- Konfederacja Lewiatan
- Polska Rada Biznesu
- Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
- Pracodawcy RP
- Związek Rzemiosła Polskiego
KOMENTARZE (0)