PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przedsiębiorcy z większym dostępem do reprezentacji przed Urzędem Patentowym

  • Autor: PAP/AT
  • 16 paź 2019 14:48

Zwiększą się możliwości przedsiębiorców, jeśli chodzi o ich reprezentowanie przed Urzędem Patentowym RP - powiedział w Sejmie wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Przedsiębiorcy z większym dostępem do reprezentacji przed Urzędem Patentowym
Rząd chce, aby dostępność usług związanych z prawem własności przemysłowej była jak najszersza (fot. Wistula/Wikimedia, licencja CC BY-SA 2.0)
REKLAMA
  • Wiesław Krajewski zauważył, że prawo własności przemysłowej jest jednym z głównych instrumentów realizacji polityki innowacyjności. Według niego zmiany spowodują, że system ochrony będzie sprawny i przyjazdy dla uprawnionych, zwłaszcza podmiotów zainteresowanych ochroną przedmiotów własności przemysłowej w Polsce i na świecie.
  • Poszerzamy kompetencje adwokatów i radców prawnych tylko w obszarze prowadzenia postępowań w sprawie wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych, a nie w przypadku patentów i wzorów użytkowych - wyjaśnił Marcin Ociepa. Dodał, że w takim przypadku wiedza techniczna nie jest wymagana.
  • Tłumaczył, że rząd chce, aby dostępność usług związanych z prawem własności przemysłowej była jak najszersza. Poinformował, że podobne rozwiązania są powszechne - funkcjonują w większości krajów Unii.

W środę (16 października) w Sejmie miało miejsce drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji prawa patentowego. Ponieważ w trakcie debety nie zgłoszono poprawek, projekt został przekazany na głosowanie.

Występując w imieniu PiS Wiesław Krajewski zauważył, że prawo własności przemysłowej jest jednym z głównych instrumentów realizacji polityki innowacyjności. Według niego zmiany spowodują, że system ochrony będzie sprawny i przyjazdy dla uprawnionych, zwłaszcza podmiotów zainteresowanych ochroną przedmiotów własności przemysłowej w Polsce i na świecie. Dzięki noweli polskie firmy będą mogły prościej i szybciej uzyskać ochronę swoich praw, co - zdaniem Krajewskiego - pozwoli budować przewagi konkurencyjne w oparciu o silną markę i unikatowe rozwiązania, w szczególności w branży IT.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Krajewski ocenił, że zmiana będzie silnym wsparciem wzrostu innowacyjności polskich firm, dlatego klub PiS ją poprze.

Jerzy Meysztowicz (PO-KO) zwrócił uwagę, że podczas prac nad projektem w komisji gospodarki i rozwoju emocje wzbudziła m.in. kwestia poszerzenia o adwokatów i radców prawnych katalogu osób, które mogą reprezentować wnioskodawców przed urzędem patentowym. Według rządu zwiększy to możliwości konkurowania i dostępność tego typu usług dla przedsiębiorców. Tymczasem, jak mówił poseł, organizacje zrzeszające rzeczników patentowych uważają, że ich wyłączność w tym zakresie powinna zostać utrzymana, bowiem ich kompetencje są wyjątkowe.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedsiębiorcy z większym dostępem do reprezentacji przed Urzędem Patentowym

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA