Przedsiębiorcy z małych firm niechętnie zatrudniają prawników

Duża firma dysponuje przeważnie oddzielnym działem prawnym, a średnia zatrudnia przynajmniej jednego prawnika. A co z najmniejszymi podmiotami? W jaki sposób mogą zadbać o opiekę prawną dla siebie?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przedsiębiorcy z małych firm niechętnie zatrudniają prawników

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

6 paź 2014 13:48


Małe firmy funkcjonują w obrocie gospodarczym na równi z dużymi i często z nimi konkurują. Tyle, że ta walka bywa nierówna. Duże przedsiębiorstwa dysponują armią prawników, gotową wykorzystać najmniejsze potknięcie konkurentów, czy nawet mniejszych podwykonawców na swoją korzyść. Małe, zazwyczaj nie korzystają z jakiejkolwiek pomocy prawnej, pozostając bezradne ze swoimi problemami.

Małe firmy nie szukają pomocy prawnej

Może się wydawać, że mały Dawid nie ma szans w konfrontacji z potężnym Goliatem. Nie musi być to jednak prawdą, o ile ten mniejszy wykorzysta swój spryt, który w tym przypadku może polegać na skorzystaniu ze wsparcia profesjonalistów. Niestety, wciąż niewielu drobnych przedsiębiorców sięga po taką pomoc.

Czytaj też: Mają aplikację, więc mogą liczyć na więcej. Ile zarabia radca prawny, a ile specjalista ds. prawnych?

 - Spośród firm jednoosobowych zaledwie 13 proc. korzysta z usług prawnika, a w przypadku firm zatrudniających od dwóch do dziewięciu osób – 29 proc. – przytacza statystyki Paweł Buszkiewicz, dyrektor zarządzający z gdyńskiej kancelarii Arkana.

Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej przedsiębiorcy obawiają się kosztów obsługi prawnej i w związku z tym próbują samodzielnie stawiać czoła problemom. Poza tym przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w bardzo ograniczonym zakresie, np. na rzecz tylko jednego podmiotu, często opierają wzajemne relacje na zaufaniu i nie przykładają dużej wagi do kwestii prawnych. Są też tacy, którzy zamiast poszukać kancelarii z doświadczeniem w ich branży, z góry zakładają, że tak wyspecjalizowanego zespołu prawników łatwo nie znajdą.

Czytaj też: Nieodpłatna pomoc prawna dla niezamożnych szansą na pracę dla absolwentów prawa

 - Obsługę prawną przedsiębiorstwa można porównać do garnituru. Najlepszy jest szyty na miarę – mówi Paweł Buszkiewicz, który nie zgadza się z poglądem, że na stałą obsługę prawną pozwolić mogą sobie tylko duże firmy. Jego zdaniem nawet te najmniejsze mogą dobrać usługi prawne dokładnie do swoich potrzeb.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.