PARTNERZY PORTALU

Przedsiębiorcy wyręczyli rząd i przygotowali strategię walki z COVID-19

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 12 paź 2020 16:48

Polska gospodarka poniosła gigantyczne koszty lockdownu – pierwszy raz od lat nie odnotowujemy wzrostu PKB, deficyt budżetowy wzrósł do rekordowych rozmiarów, wydaliśmy dziesiątki miliardów złotych na konieczne programy pomocowe – podkreśla Jakub Bińkowski, dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Przedsiębiorcy wyręczyli rząd i przygotowali strategię walki z COVID-19
Zdaniem Kaźmierczaka trzeba powiedzieć wprost – strategia walki z COVID-19 na okres jesienny nie została przygotowana przez właściwe organy (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Liczba zakażeń koronawirusem utrzymuje się na rekordowo wysokim poziomie. Coraz częściej padają pytania o wystarczającą liczbę łóżek i respiratorów dla chorych.
  • Kolejne zmiany taktyki ogłaszane na konferencjach każą zadać pytanie o to, czy w ciągu ostatnich miesięcy udało się przygotować państwo do drugiej fali epidemii - komentują te doniesienia eksperci ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
  • Ich zdaniem brak jasnej strategii i skutecznych procedur pokazuje, że okres „wyciszenia” wirusa został przespany przez instytucje kierujące systemem opieki zdrowotnej w Polsce.

W poniedziałek 12 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4394 nowych przypadkach koronawirusa, w sobotę (10.10) było to 5300 przypadków. Również od soboty cała Polska znalazła się w żółtej strefie, i co się z tym wiąże, zaczęły w niej obowiązywać większe obostrzenia.

Te działania niepokoją organizacje zrzeszające przedsiębiorców. Zdaniem ZPP mimo upływu czasu, który można było wykorzystać na przygotowanie się do walki z COVID-19, rząd nie zrobił w tym kierunku wiele.

– Można założyć, że w marcu i kwietniu Ministerstwo Zdrowia było zajęte „gaszeniem pożaru”, jednak już od maja był czas, żeby przemyśleć sposób postępowania jesienią i doposażyć odpowiednie instytucje. Wiadomo było przecież, że druga fala epidemii nadejdzie – twierdzi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. – Od kilku tygodni obserwujemy zupełny chaos i bezradność instytucji. Procedury albo nie istnieją, albo nie działają, testujemy wielokrotnie mniej niż powinniśmy, a zasób łóżek i respiratorów kurczy się. Minister Zdrowia nie zdążył przygotować realnej strategii walki z koronawirusem, bo trudno nazwać strategią opublikowany na stronie resortu dokument – dodaje.

Strategia ZPP

Dlatego ZPP samo przygotowało strategię walki z pandemią COVID-19. Podstawowe cele zapisanych w niej rozwiązań to ograniczenie transmisji wirusa poprzez masowe testowanie, zabezpieczenie maksymalnej możliwej wydolności systemu opieki zdrowotnej i zapewnienie ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej. Zdaniem ekspertów związku, mimo deklaracji polityków o braku możliwości ponownego zamknięcia gospodarki, wprowadzane konsekwentnie ograniczenia w gigantycznej mierze dotykają biznes i oznaczają w praktyce kroczący lockdown.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedsiębiorcy wyręczyli rząd i przygotowali strategię walki z COVID-19

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA