×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Przedsiębiorcy wskazali największe wyzwania na 2020 rok. Komplikacji nie brakuje

Choć większość polskich przedsiębiorców z sektora MŚP z optymizmem patrzy w przyszłość, to zarazem widzi też wiele powodów do obaw. Przedmiotem troski są przede wszystkim utrzymanie klientów, zbyt duże koszty utrzymania biznesu i pozyskiwanie nowych kupujących oraz ich zaufania. Przeszkadzać w tym wszystkim mogą stosunkowo małe nakłady inwestycyjne firm w dziedzinie innowacji.

Przedsiębiorcy wskazali największe wyzwania na 2020 rok. Komplikacji nie brakuje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • 68 proc. średnich, 62 proc. małych i 54 proc. mikroprzedsiębiorstw dobrze lub bardzo dobrze ocenia rozwój swojej firmy - wynika z raportu Elavon Polska "MŚP Index 2019".
 • Mimo tego wiele obszarów działalności niepokoi przedsiębiorców, np. utrzymanie klientów (40 proc.), czy zbyt duże koszty prowadzenia biznesu (39 proc.).
 • Choć przedsiębiorcy w większości dostrzegają możliwości, jakie do ich biznesu może wnieść e-commerce, to jednak często przyznają przyznał, że potrzebują wsparcia w tym zakresie.

Firma Elavon, dostawca terminali płatniczych i usług przetwarzania płatności, przeprowadziła badanie wśród właścicieli i kierujących firmami z sektora MŚP. Okazało się, że polscy przedsiębiorcy przeważnie są optymistami, nie boją się przyszłości i są gotowi na zmiany.

68 proc. średnich, 62 proc. małych i 54 proc. mikrofirm dobrze ocenia rozwój swojego przedsiębiorstwa. 7 na 10 również pozytywnie wypowiada się o elastyczności swojego biznesu. Więcej niż połowa (57 proc.) jest spokojna także o płynność finansową organizacji - wynika z raportu Elavon Polska "MŚP Index 2019".

(Źródło: Raport Elavon)
(Źródło: Raport Elavon)

- Potencjał do rozwoju sektora MŚP w Polsce jest bardzo duży, jednak właściciele firm potrzebują realnego wsparcia, które ułatwi im prowadzenie biznesu. Pozyskanie nowych klientów (34 proc.), przepływ środków pieniężnych (31 proc.), rozwój e-commerce (31 proc.), akceptacja płatności (28 proc.) to w ocenie ankietowanych obszary, w których najbardziej potrzebują pomocy - komentuje Rafał Gołębiewski, dyrektor zarządzający Elavon Polska.

Obaw nie brakuje

Co w perspektywie najbliższych 12 miesięcy budzi największe obawy przedsiębiorców? W badaniu 40 proc. z nich za największy problem uznało utrzymanie klientów. Niewiele mniej (39 proc.) obawia się zbyt dużych kosztów utrzymania biznesu, a wśród 34 proc. sen z powiek spędza pozyskanie nowych kupujących i zdobycie ich zaufania.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (38)

Do artykułu: Przedsiębiorcy wskazali największe wyzwania na 2020 rok. Komplikacji nie brakuje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • renoo 2020-02-13 23:14:11

  doradca na pewno pomoże, tu możesz być spokojny

 • Pawlo 2020-01-15 16:37:54

  kumpel mi polecił Idea money więc tam trochę przeglądałem różne opcje, no ale sam to raczej nie wybiorę, liczę na wsparcie

 • Kamyk 2020-01-15 12:17:33

  a masz jakiś wstępny pomysł, coś Cię zainteresowało?

 • Pawlo 2020-01-14 20:55:05

  właśnie tak planuję, bo wiem że można się łatwo naciąć, a wole trochę przygotowac się do tematu

 • Kamyk 2020-01-14 18:16:23

  to sugeruję na spokojnie speawdzić rynek i oferty, bo można łatwo się naciąć przy tylu firmach

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA