PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przedsiębiorcy wolą się spierać przed sądem niż mediować

Dyskusja, jaka toczyła się podczas panelu „Mediacje i Arbitraż“, który towarzyszył VI Wschodniemu Kongresowi Gospodarczemu, była pełna emocji. W jej trakcie paneliści wespół z publicznością, złożoną w dużej części z przedsiębiorców, sformułowali kilka postulatów, z których najważniejszy to wprowadzenie obowiązkowej mediacji gospodarczej i pracowniczej. Wszyscy zgodzili się również, że zarówno mediacje, jak i arbitraż trzeba promować.

Przedsiębiorcy wolą się spierać przed sądem niż mediować
Wszyscy zgodzili się, że trzeba szerzyć ideę mediacji na każdym kroku – w szkole, w samorządach prawniczych, w sądach, na uczelniach, a przede wszystkim w relacjach między przedsiębiorcami fot.pixabay
REKLAMA
  • Na Uniwersytecie w Białymstoku zostanie wprowadzony na wszystkich kierunkach prawa  obowiązkowy fakultet z mediacji i arbitrażu.
  • Joanna Dorota Toczydłowska, sędzia Sądu Okręgowy w Białymstoku, koordynator ds. mediacji, zaproponowała wprowadzenie obowiązkowej mediacji gospodarczej.
  • Przedstawiciel publiczności i zarazem przedsiębiorców dołożył do tego wniosek o obowiązkowe mediacje w sprawach pracowniczych.

- Mediacje nie idą, tak jakbyśmy chcieli. W krajach zachodnich na 10 spraw 9 jest rozwiązywanych w drodze mediacji, w Polsce na dziewięć - jedna. Musimy nad tym pracować - mówił Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku.  

- O ile mediacje rodzinne i cywilne nabierają tempa, to w mediacjach gospodarczych mamy jeszcze ogromne pole do zagospodarowania. Jako społeczeństwo musimy nauczyć się ze sobą rozmawiać – podkreślał Bogdan Rogaski, prezes Podlaskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji w Białymstoku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wokół tych ocen i postulatu konieczności uświadamiania przedsiębiorców o wyższości postępowań mediacyjnych nad sądami toczyła się dyskusja panelu „Mediacje i arbitraż“, który odbył się w trakcie Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Paneliści zgodni podkreślali, że polubowne rozwiązywanie sporów, to cel, do którego należ dążyć wszelkimi możliwymi sposobami – poprzez propagowanie idei mediacji gospodarczej wśród przedsiębiorców, a także przekonywania ich do wprowadzenia do umów klauzuli o rozstrzyganiu spornych kwestii przed sądem arbitrażowym.

W trakcie dyskusji paneliści doszli do wniosku, że w praktyce życia gospodarczego nikt tak naprawdę nie jest mediacjami zainteresowany – jako Polacy wolimy się spierać przed sądami niż dyskutować, pełnomocnicy stron – adwokaci i radcowie prawni – czują się tak naprawdę zobowiązani do tego by się spierać, by walczyć o klienta, a nie dyskutować, sędziowie zaś jeszcze do niedawna nie byli mediacją w ogóle zainteresowani. Na tym tle pojawiło się kilka postulatów, które wsparła również uczestnicząca w panelu publiczność.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedsiębiorcy wolą się spierać przed sądem niż mediować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA