W związku z obchodami Dnia Przedsiębiorcy oraz 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii odbyło się spotkanie z minister Jadwigą Emilewicz. Jego inicjatorem byli Krajowa Izba Gospodarcza oraz Komitet KIG ds. Kreowania Wizerunku Polskiego Przedsiębiorcy.
- Świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nie może odbywać się bez przedsiębiorców. Ich rola w budowaniu dobrobytu gospodarczego jest nieoceniona - powiedziała mister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz.
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz dodał, że jeszcze tego samego dnia powoła "Radę Przedsiębiorców", która ma opiniować wszystkie projekty ustaw dotyczące MŚP.
- Będziemy również przedstawiać własne projekty, które wypracujemy wspólnie z przedstawicielami biznesu, a w drastycznych przypadkach będziemy też występować np. o kasację wyroków, które są dla nich krzywdzące - mówił Abramowicz.
Zaznaczył, że zarówno dla niego jako rzecznika MŚP, jak i dla nowej Rady Przedsiębiorców najważniejsze są cztery zasady: co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; druga - zakładająca domniemaną niewinność przedsiębiorcy; trzecia - rozstrzygania wszystkich wątpliwości na jego korzyść; czwarta - mówiąca, że prawa nie można interpretować wstecz.
Jego zdaniem również, że w Polsce, podobnie, jak np. w USA, powinno opracowywać się inne przepisy dla małych i średnich przedsiębiorców, a inne dla dużych korporacji.
- U nas jest jedno prawo dla wszystkich, co sprawia, że ci mniejsi nie są w stanie udźwignąć wszystkich narzuconych na nich obowiązków, giną w gąszczu przepisów biurokratycznych - wyjaśnił.
Seria spotkań na finiszu
W maju rozpoczął się cykl 60 ogólnopolskich spotkań dla przedsiębiorców i urzędników dot. zmian, które przynosi reforma prawa gospodarczego, w tym Konstytucji Biznesu. Uczestniczą w nich m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i szef Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Jerzy Kwieciński.
Podczas spotkań przedsiębiorcy i przedstawiciele administracji mogą uzyskać informacje o zmianach i ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce w zakresie prawa przedsiębiorców, podatkowego i zamówień publicznych, a także o ofercie wsparcia MŚP.
- Zależy nam na tym, żeby przedsiębiorcy dowiedzieli się, co dają im rozwiązania, które przygotowaliśmy i nad którymi pracujemy - powiedziała podczas inauguracji cyklu spotkań minister przedsiębiorczości technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w spotkaniach tych mogą wziąć też udział lokalni urzędnicy, "bo to oni są często pierwszym punktem kontaktu z przedsiębiorcą".
Chodzi o to, aby litera prawa nie była martwa, ale stosowana przez wszystkich. Celem naszych spotkań są także rozmowy z przedstawicielami biznesu o tym, co jeszcze możemy dla nich zrobić, jak ułatwić im prowadzenie działalności gospodarczej. Od początku prac nad zmianami otoczenia prawnego, wsłuchiwaliśmy się w głos przedsiębiorców i ekspertów. Ich zdanie jest dla nas szczególnie ważne - zaznaczyła szefowa MPiT.
Cykl konferencji potrwa do października. Spotkania odbywają się w miastach wojewódzkich i powiatowych.
Konstytucja dla biznesu
Od 30 kwietnia przedsiębiorcy mają swoją Konstytucję. Część z wprowadzonych zmian ma za zadanie zachęcać do zakładania działalności gospodarczej.
- Najważniejsza zmiana, która weszła w życie już w styczniu, to ta, że wszyscy mikroprzedsiębiorcy również ci, którzy są czynnymi podatnikami VAT, mają obowiązek co miesiąc, do 25. dnia kolejnego miesiąca, przesyłać tzw. JPK VAT - wyjaśnia Magdalena Sławińska-Rzemek, doradca podatkowy inFakt.
- To formularz, sprawozdanie, w którym zawarte mamy wszystkie dane zawarte w rejestrach VAT-owskich. Kolejna zmiana, również dotycząca JPK, weszła w życie 1 lipca. Na wezwanie organów podatkowych wszyscy przedsiębiorcy, nie tylko VAT-owcy, mają obowiązek przesyłać inne rejestry w formie JPK, np. w taki sposób będziemy przesyłać książkę przychodów i rozchodów czy rejestr faktur za dany miesiąc lub wydruki z rachunku bankowego - dodaje.
Czytaj też: Konstytucja Biznesu wchodzi w życie. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców?
30 kwietnia weszły w życie zmiany zakładające możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji. Taką możliwość będą miały osoby, które w miesiącu uzyskiwać będą przychody nieprzekraczające połowy pensji minimalnej, czyli w 2018 roku 1050 zł. To dobre rozwiązanie np. dla osób wykonujących prace dorywcze, dorabiających do budżetu domowego zasilanego przez np. współmałżonka.
Inne rozwiązanie z kolei zakłada, że przez pierwsze pół roku po założeniu firmy przedsiębiorca będzie zwolniony ze składek ZUS-owskich (z wyjątkiem zdrowotnej). Warunkiem jest to, żeby działalność była założona po raz pierwszy lub żeby od czasu zamknięcia poprzedniej upłynęło co najmniej 5 lat, czyli tak samo jak obecnie w przypadku „małego ZUS”. Co więcej, po upływie pół roku przedsiębiorcy przysługuje nadal prawo do niższych składek przez 24 miesiące.
KOMENTARZE (0)