PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Przedsiębiorcy są zgodni. Gorzej to dopiero będzie

  • KDS
  • 22 wrz 2022 13:02

Przedsiębiorcy reprezentujący każdą z branż są jednomyślni – gorzej to dopiero będzie. Wszystkie branże zdecydowanie negatywnie oceniają przyszłe warunki prowadzenia działalności gospodarczej - tak najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat sytuacji w gospodarce komentuje Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy są zgodni. Gorzej to dopiero będzie
Odsetek przedsiębiorstw, które podają inflację jako powód zaprzestania inwestycji waha się od 59 do 75 proc. w zależności od branży (fot. Unsplash/David Griffiths)
REKLAMA

Jak podał GUS, we wrześniu bieżący wskaźnik koniunktury w przemyśle ponownie spadł, tym razem o 3,6 pkt do -18,8 pkt. Tym samym zbliżyliśmy się z oceną koniunktury w gospodarce do sytuacji z jaką mieliśmy do czynienia w czasie drugiego lockdownu z początku 2021 r.

Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan, zauważa, że niewiele lepiej koniunkturę oceniają przedsiębiorcy działający w gastronomii i zakwaterowaniu (-18,6 pkt), którzy zdecydowanie gorzej spoglądają w przyszłość.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- To prawdopodobnie spowodowane jest końcem sezonu wakacyjnego oraz zmniejszonym – mimo wszystko – popytem na usługi turystyczne i gastronomiczne, które dostają inflacyjnym rykoszetem - komentuje bieżącą sytuację przedstawiciel Lewiatana.

Czytaj więcej: Ten fach w ręku to gwarancja dobrych zarobków. Zwłaszcza za granicą

Jak dodaje, przedsiębiorcy reprezentujący każdą z branż są jednomyślni – gorzej to dopiero będzie. Wszystkie branże zdecydowanie negatywnie oceniają przyszłe warunki prowadzenia działalności gospodarczej.

- Otwarte pozostaje nadal pytanie o to, na ile te złe nastroje są w stanie przełożyć się na realne zmniejszenie produkcji, czy cięcia na rynku pracy. W naszej ocenie do końca roku mimo wszystko będziemy doświadczać pogarszania się nastrojów przy jednoczesnym utrzymywaniu poziomu produkcji czy sprzedaży. Innymi słowy twarde dane nie będą ulegać znaczącemu pogorszeniu - mówi Mariusz Zielonka.

Czytaj więcej: Urlop wypoczynkowy to nie wszystko. Można mieć więcej dni wolnych w roku

Firmom nadal ciąży w największym stopniu wzrost cen. Odsetek przedsiębiorstw, które właśnie inflację podają jako powód zaprzestania inwestycji waha się od 59 do 75 proc., w zależności od branży. Równie często firmy wskazują na niestabilne i nieprzewidywalne prawo. W tym wszystkim nawet wojna w Ukrainie nie wywiera takiego wpływu na działalność przedsiębiorstw, jak to co się dzieje wewnątrz naszej gospodarki.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Przedsiębiorcy są zgodni. Gorzej to dopiero będzie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Rozbawiony 2022-09-23 20:36:13

    Będziemy doświadczać pogarszania nastrojów na rynku pracy i jednoczesnie utrzymania tempa produkcji i sprzedaży? Czyli dla pracowników bajki o kryzysie a dla wąsatego Janusza nowe Audi w leasingu co pół roku. Czyli nic się nie zmieniło. Dziękujemy za potwierdzenie.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA