PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Przedsiębiorcy proponują zmiany w ustawie o zawodzie farmaceuty

  • Ireneusz Chojnacki
    ICH
  • 4 gru 2019 22:45

W zmienionym projekcie ustawy o zawodzie farmaceuty zostały wykreślone niekorzystne dla przedsiębiorców przepisy dotyczące m.in. wydawania opinii w sprawie kierownika apteki przez samorząd aptekarski czy opiniowanie pozwolenia na prowadzenie apteki przez okręgowe rady aptekarskie. Przedsiębiorców nadal jednak niepokoi obowiązek opiniowania przez samorząd aptek, które chcą przyjąć praktykantów oraz wprowadzenie dodatkowego 6-dniowego płatnego urlopu szkoleniowego - zauważa Konfederacja Lewiatan.

Przedsiębiorcy proponują zmiany w ustawie o zawodzie farmaceuty
Adobe Stock
REKLAMA

Konfederacja Lewiatan wskazuje, że minister zdrowia uwzględnił jej propozycje i zdecydował się na wykreślenie niektórych, jak ocenia Lewiatan, niekorzystnych dla przedsiębiorców zapisów w ustawie. Przyznanie specjalnych uprawnień samorządowi aptekarskiemu i okręgowym radom aptekarskim byłoby, uważa Lewiatan, ewenementem na tle innych zawodów medycznych.

- Opinie byłyby wydawane przez członków samorządu, którzy często sami prowadzą apteki. Taka sytuacja powodowałaby konflikt interesów. Mogłyby się zdarzyć takie sytuacje, gdzie osoba prowadząca aptekę w miejscowości X będzie wypowiadała się, czy otworzyć kolejną, konkurencyjną aptekę. Przy tym nie musi to koniecznie dotyczyć sytuacji, kiedy członek samorządu jest właścicielem apteki w danej miejscowości, lecz również kiedy prowadzi ją np. członek rodziny lub znajomy - mówi Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Pracodawcy apelują jednak o zmianę innych ich zdaniem niekorzystnych przepisów związanych chociażby z opiniowaniem przez samorząd aptek, które mogą przyjąć praktykantów. Lewiatan wskazuje, że samorząd aptekarski zyskałby kompetencję do oceny apteki oraz osób nadzorujących odbywanie praktyki w aptece pod względem prowadzenia procesu dydaktycznego, bez jednoczesnego wskazania, jakie przesłanki będą brane pod uwagę przy ocenie. Lewiatan uważa, że brak takiej regulacji może doprowadzić do nadużyć ze strony izby, która w sposób dowolny będzie mogła wydawać opinie.

- Domagamy się również przywrócenia poprzedniej wersji przepisu art. 78 i umożliwienia doskonalenia zawodowego poprzez udział w posiedzeniach naukowo-szkoleniowych, kongresach, zjazdach, konferencjach i sympozjach naukowych. Doskonalenie zawodowe powinno być domeną każdego zawodu, w szczególności aptekarzy. Te formy szkoleń do tej pory cieszyły się dużym zainteresowaniem farmaceutów. Organizowane były wielokrotnie w ciągu roku, a ich charakter edukacyjny jest z pewnością niepodważalny - dodaje Arkadiusz Grądkowski.

Przedsiębiorcy sprzeciwiają się również wprowadzeniu dodatkowego 6 dniowego płatnego urlopu szkoleniowego. Oceniają, że byłby to ogromny koszt dla właścicieli aptek, który wynika nie tylko z konieczności zapłaty wynagrodzenia szkolącemu się aptekarzowi, lecz także zapewnienia  i opłacenia odpowiedniego zastępstwa.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Przedsiębiorcy proponują zmiany w ustawie o zawodzie farmaceuty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA