PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przedsiębiorcy proponują inny ZUS. M. Morawieckiemu obiecują nadwyżkę w budżecie

 • Gabriel Paździor
  GP
 • 29 sie 2019 10:27

Eksperci Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) ostrzegają przed pułapką, którą może spowodować budżet na rok 2020. Mają swój pomysł na poprawę wpływów budżetowych, obiecują nawet nadwyżkę.

Przedsiębiorcy proponują inny ZUS. M. Morawieckiemu obiecują nadwyżkę w budżecie
Limit podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi obecnie w skali roku 30-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. (fot. pixabay.com)
REKLAMA
 • Plan finansowy, który przygotował rząd sugeruje, że ma być w nim zlikwidowany limit podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
 • Dla FPP i CALPE to zły pomysł.
 • FPP proponuje inny sposób. Federacja chce, by zmodyfikowano zasadę płacenia składek przez prowadzących działalność gospodarczą oraz powiązano ją z podstawą wymiaru ich dochodu, do limitu 30-krotności.

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wskazały, że zapisana w projekcie budżetu państwa na 2020 r. likwidacja limitu podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe byłaby złym rozwiązaniem.

Doprowadziłaby ona do powstania tzw. kominów emerytalnych oraz związanego z tym daleko idącego pogłębienia rozwarstwienia wysokości wypłacanych świadczeń. Oznaczałoby to, że wszyscy podatnicy - włącznie z osobami uzyskującymi bardzo niskie dochody - zostaliby obarczeni ciężarem finansowania wypłaty emerytur i rent dla najlepiej zarabiających w przeszłości osób, w kwotach sięgających kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wskazano w załączniku do Wieloletniego Planu Finansowego, skutek netto zniesienia limitu 30-krotności dla sektora finansów publicznych - po uwzględnieniu związanego z tym zmniejszenia wpływów z tytułu PIT i CIT - wyniósłby 5,2 mld zł w 2020 r.

Czytaj też: ZUS zabija przedsiębiorców i branżę spożywczą

FPP proponuje inny sposób na osiągnięcie zakładanego przez rząd efektu fiskalnego.

Wprowadzenie w życie opracowanego w szczegółach przez FPP pakietu przyniosłoby poprawę salda polskiego sektora finansów publicznych o 10,4 mld zł rocznie, a więc dwukrotnie więcej niż zniesienie limitu 30-krotności. Dzięki temu budżet państwa byłby nie tylko zrównoważony, lecz osiągnąłby nadwyżkę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Przedsiębiorcy proponują inny ZUS. M. Morawieckiemu obiecują nadwyżkę w budżecie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zeghar 2019-08-29 18:02:30

  Zamiast takiego pitolenia, to chciałbym zobaczyć symulację wpływu z podwyższonych składek i podwyższonych wypłat. Ale na takich konkretnych przykładach. Kulczyk, Jędrzejewski...

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA