Przedsiębiorcy najbardziej zapracowani

Przedsiębiorcy zarabiają najwięcej, ale też pracują najdłużej - wynika z danych GUS za 2012 r.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przedsiębiorcy najbardziej zapracowani

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 lut 2014 8:31


"Rzeczpospolita" podaje, że 31,5 proc. przedsiębiorców w Polsce deklaruje, że pracuje ponad 50 godz. tygodniowo. To zdecydowanie więcej niż ogół pracujących - zwykle 40 godz. Ale też właściciele firm pracujący krócej, do leniwych nie należą - 37,5 proc. spędza w pracy pow. 40 godz., a 11,5 proc. między 30 a 39 godz.

Własna działalność gospodarcza wymaga większego zaangażowania - nie da się utrzymać i rozwijać firmy, pracując przez zaledwie 8 godz. dziennie - wskazuje ekspertka Pracodawców RP Wioletta Żukowska.

A jak zauważa "Rz", dane GUS dot. 2012 r., gdy tempo wzrostu gospodarczego malało. Teraz PKB rośnie szybciej, firmom przybywa zleceń, ale przedsiębiorcy nie zwiększają jeszcze zatrudnienia w dużym stopniu. To zapewne oznacza, że sami pracują więcej, by wykorzystać koniunkturę.

Ale spędzanie ponad dziesięciu godzin dziennie w pracy ma też wymierny skutek finansowy. Według danych GUS najwyższy dochód na osobę był właśnie w gospodarstwach przedsiębiorców. W 2012 r. wynosił on 1515,50 zł. Dla porównania w rodzinach pracowników było to średnio 1280,14 zł.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.