Przedsiębiorcy na Podkarpaciu mogą korzystać z porad ekspertów

• Inkubator Technologiczny w podrzeszowskiej Jasionce skupia głównie start-upy.
• Młodzi przedsiębiorcy mogą korzystać z porad ekspertów w zakresie m.in. wzornictwa przemysłowego czy własności intelektualnej.
• Zgłoszonych zostało już kilka patentów i wzorów przemysłowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przedsiębiorcy na Podkarpaciu mogą korzystać z porad ekspertów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 sty 2016 7:55


Inkubator w Jasionce jest częścią Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis, powstał w 2012 r. w ramach rozbudowy parku. W inkubatorze zlokalizowane są przede wszystkim młode firmy tzw. start-upy.

Początkujący przedsiębiorcy w ramach inkubatora mogą korzystać z porad specjalistów z zakresu m.in. wzornictwa przemysłowego, własności intelektualnej, finansowo-księgowego, pozyskiwania funduszy, pomocy administracyjno-prawnej czy tworzenia własnej firmy.

Jednym z takich specjalistów jest prof. Tadeusz Błoński z wydziału sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, który udziela porad obejmujących wiedzę z zakresu ergonomii i technologii wytwarzania. Naukowiec popularyzuje też ideę wzornictwa wśród przedsiębiorców.

Zdaniem Błońskiego, w procesie tworzenia produktu trzeba zwracać uwagę nie tylko na interesy producenta i interesy ekonomiczne, ale również na działania związane "z humanizacją techniki i nadaniem technice przemyślanego, funkcjonalnego kształtu i efektu wizualnego".

Zaznaczył przy tym, że we wzornictwie przemysłowym chodzi nie tylko o kształt i wzór.

- Każdy produkt, jego zewnętrzna forma musi wyrastać ze struktury wewnętrznej produktu czy procesu produkcyjnego. Produkt musi spełniać autentyczne potrzeby ludzi - nie wyimaginowane, lecz rzeczywiste. Dobrze zaprojektowany produkt, grafika czy znak musi też spełniać funkcje artystyczne i estetyczne - zaznaczył.

W ocenie naukowca w dzisiejszych czasach rola wzornictwa przemysłowego w biznesie jest nieoceniona. Błoński podkreślił, że obecnie wzornictwem przemysłowym zajmuje się wiele osób nieprzygotowanych do tego.

- Efekt ich pracy nie zawsze jest semantycznie trafiony, jest jedynie odczuciem ich gustu. Lepiej korzystać z usług osób, które są profesjonalnie przygotowane i potrafią zrobić dobry, czytelny na wszystkich poziomach znak graficzny - dodał.

Własność intelektualna

Młodzi przedsiębiorcy z Inkubatora Technologicznego mogą również liczyć ma pomoc rzecznika patentowego, który udziela porad w zakresie ochrony własności przemysłowej. Antoni Gubernat doradza również w sprawach znaków towarowych, znaków przemysłowych i patentów.

Zdaniem eksperta, są to bardzo ważne kwestie, mające duże znaczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej. Gubernat zaznaczył, że są to dość kosztowne kwestie, na które nie każdy przedsiębiorca się decyduje. Np. samo zastrzeżenie znaku towarowego to koszt ok. 15 tys. zł.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.