PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Przedsiębiorcy mają dość. Albo zamkną firmę, albo przejdą na etat

Przedsiębiorcy mają coraz bardziej dość prowadzenia własnego biznesu. Aż połowa z nich chętnie zamieniłaby własną działalność gospodarczą na pracę na etacie

Przedsiębiorcy mają dość. Albo zamkną firmę, albo przejdą na etat
Przedsiębiorcy mają coraz bardziej dość prowadzenia własnego biznesu (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Z raportu Assay Biznes wynika, że już prawie co trzeci przedsiębiorca myśli o zamknięciu swojej firmy, a co piąty – o jej sprzedaży. Połowa chętnie zamieniłaby własną działalność gospodarczą na pracę na etacie.
  • Poza wojną, galopującą inflacją czy zerwanymi łańcuchami dostaw przedsiębiorcom sen z powiek spędza Polski Ład. 82 proc. z nich przyznaje, że nie rozumie wprowadzonych w nim zmian, a podobny odsetek deklaruje, że w związku z reformą zwiększyły się ich obciążenia podatkowe.
  • Jak szacują, po wprowadzeniu reformy stracili 2346 zł miesięcznie.

– Największy niepokój powoduje w tej chwili ogromna zmienność przepisów i wzrost obciążeń, co idzie w sprzeczności z ogólną sytuacją, która jest bardzo trudna. Przedsiębiorcy nawet instynktownie czują, że mają coraz trudniejsze warunki funkcjonowania po stronie regulacyjnej, a poza tym jeszcze otoczenie makroekonomiczne i geopolityczne jest dla nich coraz trudniejsze. Wojna jest dosłownie za rogiem, Polska jest traktowana jako kraj wysokiego ryzyka, więc pozyskiwanie kapitału jest trudniejsze, a poza tym mamy jeszcze inflację – mówi agencji Newseria Biznes Jan Krzysztof Bielecki, były premier RP i przewodniczący rady dyrektorów w EY Poland.

To nie jest dobry moment na zakładanie biznesu

Te wszystkie czynniki nie sprzyjają zakładaniu własnego biznesu. O własnej firmie myśli 15 proc. respondentów badania przeprowadzonego przez Maison & Partners dla Grupy Assay, przy czym niemal trzy czwarte tej grupy nie jest do tego w pełni przekonanych. Zdecydowana większość z nich nie zamierza otwierać własnej firmy w ciągu najbliższego roku. 64 proc. badanych uważa, że to nie jest dobry moment na zakładanie biznesu. Przeciwnego zdania było jedynie 7 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zobacz też: Polski Ład przywrócił niemiły obowiązek, a przedsiębiorcy o nim zapominają

– Większość Polaków zdecydowanie woli stabilność i pracę na etat – mówi prof. dr hab. Dominika Maison, właścicielka agencji badawczej Maison & Partners.

– Jednym z najbardziej niepokojących wyników naszego raportu jest to, że prawie 30 proc. przedsiębiorców myśli w tej chwili o tym, żeby w ogóle zamknąć swój biznes, kolejne 20 proc. chciałoby go odsprzedać. To pokazuje, że wola prowadzenia własnego przedsiębiorstwa spada – mówi Łukasz Blichewicz, prezes zarządu Grupy Assay.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Przedsiębiorcy mają dość. Albo zamkną firmę, albo przejdą na etat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Iza 2022-07-05 06:57:58

    Przedsiębiorcy się nie martwią, przedsiębiorcy nie pokryją rosnących kosztów tylko zapłaci za te wzrosty nośników energii, materiałów i obciążenia podatkowe klient. Prowadzę firmę ponad 10lat i takich wzrostów cenowych jeszcze w mojej karierze nie było : prąd, paliwo, ZUS biją rekordy.

  • Miko 2022-07-04 14:09:20

    Drobny biznes można prowadzić w warunkach takich jak były za komuny tzn. była inflacja i ludzie szukali sposobów na zamianę banknotów na towar lub usługi. Dziś jest tylko inflacja kosztowa typu balcerowiczowskiego gdzie rosną koszty energii i surowców natomiast ludzie są obciążeni rosnącymi rachunkami i nie mają pieniędzy. Za komuny trzeba było się prosić żeby ktoś przyjął zlecenie i czekało się najmniej 0.5 roku na wykonanie. Dziś każdy kręci nosem na cenę , żąda rabatów, wymyśla cuda wianki w kwestii zamówienia ,a i tak zwykle nic nie wychodzi. Generalnie Polacy to dziady finansowe z wielkopanskimi wymaganiami.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA