Przedsiębiorcy czują się w Polsce coraz pewniej

Poziom poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego w firmach jest dziś najwyższy od trzech lat - wynika z corocznego badania Business Index, jakie przeprowadziła wśród 11 000 małych i średnich przedsiębiorstw z 17 krajów z całego świata, w tym z Polski, firma Sage - dostawca oprogramowania dla biznesu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Przedsiębiorcy czują się w Polsce coraz pewniej

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (PSZ)

wnp.pl

21 paź 2013 11:58


Wszystkie zanotowane w tym roku wskaźniki były najwyższe od czasu rozpoczęcia prowadzenia badania Business Index w 2011 roku, co sugeruje, że poziom poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego wyraźnie rośnie, a najgorsza faza globalnego kryzysu gospodarczego mija.

Polskie firmy oceniają własne perspektywy z coraz większym optymizmem. Wskaźnik wyniósł 57,60 na 100, co stanowi wzrost o 5,51 punktu w stosunku do ubiegłego roku.

Czytaj też: Polscy przedsiębiorcy to biznesowi patrioci

W ciągu ostatniego roku o 22,01 punktu wzrosła ocena perspektyw polskiej gospodarki, osiągając w 2013 roku wartość 60,19.

Jednocześnie, mimo wzrostu o 6,71 punktu w stosunku do 2012 roku, wciąż utrzymuje się niska ocena perspektyw globalnej gospodarki, wynosząca 47,05.

Według osób podejmujących decyzje biznesowe, w nowym klimacie poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego kluczem do osiągnięcia wzrostu jest skłonność do podejmowania ryzyka. Ponad połowa (52 proc.) ankietowanych przedsiębiorców z Polski określa się jako osoby skłonne do podejmowania ryzyka, przy czym 71 proc. z nich uzasadniło to tym, że w ich ocenie osiągniecie sukcesu wymaga podejmowania ryzyka.

Jednocześnie tylko 23 proc. osób podejmujących decyzje biznesowe powiedziało o sobie, że cechuje je niechęć do podejmowania ryzyka.

Dla polskich firm głównym priorytetem jest zdobywanie nowych klientów (31 proc.). Dla ponad jednej czwartej (28 proc.) z nich to najpoważniejsze wyzwanie na drodze do rozwoju firmy.

Aż 36 proc. respondentów uznaje nadmierną biurokrację za największy problem firm w Polsce - to więcej niż w jakimkolwiek innym kraju. 69 proc. polskich firm uważa, że ograniczenie biurokracji należy do najważniejszych działań, jakie może podjąć rząd, aby przyczynić się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego. Wyższy wynik uzyskał tylko postulat obniżenia podatków dla firm (70 proc.).

Mimo większego optymizmu, większość firm uważa, że banki i rządy nie podążają za trendami i nie wykorzystują w pełni wzrostu poziomu poczucia bezpieczeństwa inwestycyjnego. Dwie trzecie firm jest zdania, że banki nie robią wystarczająco dużo na rzecz udostępniania kapitału dla małych przedsiębiorstw (67 proc.), a ponad połowa (53 proc.) uważa, że rząd powinien wywierać większą presję na banki, zachęcając je do udzielania kredytów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.